Twoja Historia

Portal dla tych, którzy wierzą, że przeszłość ma znaczenie. I że historia to sztuka dyskusji, a nie propagandy.

Uroczyste obchody 102. rocznicy bitwy pod Komarowem

fot.MON Odsłonięcie Pomnika Chwały Kawalerii i Artylerii Konnej

27-28 sierpnia 2022 r. w Wolicy Śniatyckiej trwały obchody 102. rocznicy bitwy pod Komarowem, jednego z najsławniejszych starć polskiej kawalerii. W trakcie uroczystości odsłonięty został Pomnik Chwały Kawalerii i Artylerii Konnej.

Bitwa pod Komarowem rozegrała się w trakcie wojny polsko-bolszewickiej, 31 sierpnia 1920 roku. Stoczona pomiędzy bolszewicką I Armią Konną Siemiona Budionnego a polską I Dywizją Jazdy dowodzoną przez płk. Juliusza Rómmla, stanowiła punkt zwrotny na froncie południowym. Była też jednym z najpiękniejszych polskich zwycięstw w historii i największą bitwą rodzimej kawalerii w XX wieku.

Uroczyste obchody

Od 27 sierpnia 2022 r., w 102. rocznicę tamtego zwycięstwa, w Wolicy Śniatyckiej trwały dwudniowe obchody Święta Kawalerii Polskiej – Komarowska Potrzeba 2022, które zostały objęte Patronatem Narodowym Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy w Stulecie Odzyskania Niepodległości.

Uroczystości rozpoczęły się od złożenia wieńców na mogile poległych pod Komarowem. Następnie odprawiono mszę świętą. Zwieńczeniem pierwszego dnia obchodów był koncert pieśni patriotycznych Reprezentacyjnego Zespołu Artystycznego Wojska Polskiego.

Drugiego dnia odsłonięto Pomnik Chwały Kawalerii i Artylerii Konnej i odprawiono także mszę polową. Po zakończeniu części oficjalnej odbyły się pokazy wyszkolenia wojskowego oraz inscenizacja wydarzeń bitwy pod Komarowem.

Czytaj też: Najważniejsza polska bitwa w dziejach świata. Jak udało się odeprzeć bolszewików spod Warszawy w sierpniu 1920 roku?

Zwycięstwo, które dało wolność Europie

Wśród przybyłych gości znaleźli się m.in. wicepremier Mariusz Błaszczak – minister obrony narodowej, wicepremier prof. Piotr Gliński – minister kultury i dziedzictwa narodowego, gen. Rajmund Andrzejczak – Szef Sztabu Generalnego Wojska Polskiego, poseł Sławomir Zawiślak czy prezes Instytuty Pamięci Narodowej, dr Karol Nawrocki.

fot.Mikołaj Bujak (IPN) Po zakończeniu części oficjalnej odbyły się pokazy wyszkolenia wojskowego oraz inscenizacja wydarzeń bitwy pod Komarowem

Ostatni z wymienionych mówił:

„Polscy szwoleżerowie i ułani brali udział w bitwie o wolny od systemu komunistycznego świat. I choć świat ani wówczas nie rozumiał zagrożenia płynącego z sowieckiej ideologii, ani – mam wrażenie – nie zrozumiał go do dnia dzisiejszego, do XXI wieku, to ta walka miała sens ogólnoświatowy i ogólnoeuropejski, choć toczyła się o wolną, niepodległą Rzeczpospolitą. (…) Gdy po całodziennej bitwie pod Komarowem, po największej zwycięskiej bitwie roku 1920, rozbrzmiała trąbka-sygnałówka zbierały się różne formacje 1. Dywizji Jazdy. Różne formacje, formacje odwołujące się do szarży z roku 1915 – to Szwoleżerowie Rokitniańscy, ci Ułani Krechowieccy z roku 1917 i polscy ułani przywołujący piękną tradycję z II poł. XVIII wieku, a noszący imię Pułku Księcia Józefa Poniatowskiego. Różne były siodła, różne były lance, różne barwy otoków, w końcu różne sposoby troczenia rzędów kawaleryjskich. Ale była to ta sama Polska, to samo wojsko i uczestnicy jednego, wielkiego zwycięstwa w bitwie pod Komarowem.”

Szef MON dodał:

„To wielkie zwycięstwo, odniesione po ciężkim, krwawym boju, przyniosło przede wszystkim wolność naszej ojczyzny. Ale przyniosło też wolność Europie. To zwycięstwo było możliwe dzięki trzem podstawowym cechom żołnierza polskiego, a także polskiej wspólnoty w tamtym czasie: to był kunszt wojskowy, to była wiara w Boga i to była miłość do ojczyzny. To są trzy cechy, na których wtedy powstała polska Niepodległość.”

Inicjatorem budowy pomnika było Stowarzyszenie „Bitwa pod Komarowem” i Światowy Związek Żołnierzy Armii Krajowej Okręg Zamość.

Czytaj też: Bitwa pod Komarowem, Komarów (31 sierpnia 1920)

Źródło:

  1. Odsłonięcie pomnika Chwały Kawalerii i Artylerii Konnej – Wolica Śniatycka, 28 sierpnia 2022 [w:] https://ipn.gov.pl/pl/aktualnosci/169181,Odsloniecie-pomnika-Chwaly-Kawalerii-i-Artylerii-Konnej-Wolica-Sniatycka-28-sier.html (dostęp: 1.09.2022 r.)

Komentarze

brak komentarzy

Dodaj komentarz

Jeśli chcesz zgłosić literówkę lub błąd ortograficzny kliknij TUTAJ.