Twoja Historia

Portal dla tych, którzy wierzą, że przeszłość ma znaczenie. I że historia to sztuka dyskusji, a nie propagandy.

Gdańsk z Rekordem Guinnessa. Ile waży największa bryła bursztynu na świecie?

fot.P. Siwak, mat. Muzeum Gdańska Pracownicy muzeum przenoszą bryłę z gabloty na wagę

28 czerwca 2022 roku, w Światowy Dzień Bursztynu, w Muzeum Bursztynu w Wielkim Młynie został ustanowiony drugi gdański rekord Guinnessa. W kolekcji muzeum znajduje się największa bryła bursztynu na świecie.

Oto bowiem oficjalnie zważono znajdującą się w tamtejszym Muzeum Bursztynu w Wielkim Młynie bryłę, uzyskując zaskakujący rezultat. Została ona zakupiona w ramach programu Narodowego Instytutu Muzealnictwa i Ochrony Zbiorów dzięki dotacji z budżetu państwa. Łączny koszt jej zakupu wyniósł 140 000 zł, zaś wysokość wspomnianej dotacji to 112 000 zł.

Ta niezwykła bryła bursztynu została wydobyta w kopalni węgla brunatnego w okolicach miasta Gunung Tua w północnej części Sumatry (Indonezja). I teraz przechodzimy do najważniejszej informacji: 28 czerwca została ona zważona, a waga pokazała aż 68,2 kg! Stawia to ją w roli niekwestionowanego faworyta w wyścigu do tytułu nowego rekordzisty Księgi rekordów Guinnessa, ponieważ dotychczasowa największa bryła bursztynu w tej kategorii waży „jedynie” 50,4 kilograma. Co ciekawe, ta bryła również pochodzi z Sumatry. Przy okazji przeprowadzono też laserowe wymiarowanie bryły, uzyskując wymiary 74 x 57,1 x 42,1 cm, podczas gdy dotychczasowy rekordzista „mierzy” 55 x 50 x 42 cm.

fot.Grzegorz Mehring / Muzeum Gdańska Zdjęcie bryły bursztynu znajdującej się na wadze. Widać wynik – 68,2 kg

Przy okazji warto podkreślić, że polskie wybrzeże „jest dobre” w rekordy Guinnessa. W samym Gdańsku inny taki rekord został ustanowiony w roku 2000, kiedy to nowy rok przywitało dzwoneczkami 10 000 mieszkańców miasta. Natomiast inny rekord, co ciekawe również związany z bursztynem, „należy” od 29 czerwca 2021 roku do Helu, a konkretnie do jego mieszkańca, Tomasza Ołdziejewskiego.

Wykorzystując około 40 kg bursztynu wykonał on największą na świecie rzeźbę z bursztynu, przedstawiającą latarnię morską na Helu. Co ciekawe, poprzedni rekord również należał do tego rzeźbiarza, zaś poprzednia jego rzeźba przedstawiała Titanica. Nie dopuśćcie Pana Tomasza Ołdziejewskiego do gdańskiej bryły, bo w przeciwnym razie przejdzie ona do historii!

Źródła:

  1. Oleksy, Największy bursztyn świata jest w Gdańsku. Rekord Guinnessa pobityhttps://www.trojmiasto.pl/wiadomosci/Najwiekszy-bursztyn-swiata-jest-w-Gdansku-Rekord-Guinnessa-pobity-n168340.html, dostęp: 29.06.2022.
  2. Largest amber sculpturehttps://www.guinnessworldrecords.com/world-records/601541-largest-amber-sculpture, dostęp: 29.06.2022.
  3. Largest piece of amberhttps://www.guinnessworldrecords.com/world-records/66767-largest-piece-of-amber, dostęp: 29.06.2022.
  4. Rekord Guinnessa: największa bryła bursztynu na świecie znajduje się w Gdańsku. Ile waży?, https://www.gdansk.pl/wiadomosci/Gdansk-z-Rekordem-Guinnessa-Ile-wazy-najwieksza-bryla-bursztynu-na-swiecie,a,222955, dostęp: 29.06.2022.

Komentarze

brak komentarzy

Dodaj komentarz

Jeśli chcesz zgłosić literówkę lub błąd ortograficzny kliknij TUTAJ.