Twoja Historia

Portal dla tych, którzy wierzą, że przeszłość ma znaczenie. I że historia to sztuka dyskusji, a nie propagandy.

Co naszyjnik z oskórowanych ludzkich czaszek miał wspólnego z upadkiem cywilizacji Majów?

Wizerunki na płaskorzeźbach i malowidłach sugerują, że wojownicy Majów często nosili "dekorację" w postaci wisiorków z ludzkich czaszek.

fot.Wolfgang Sauber/CC BY-SA 3.0 Wizerunki na płaskorzeźbach i malowidłach sugerują, że wojownicy Majów często nosili „dekorację” w postaci wisiorków z ludzkich czaszek.

Makabryczne trofea odkryte niedawno przez archeologów w Belize w Ameryce Środkowej, być może pomogą naukowcom rozwiązać tajemnicę upadku klasycznej cywilizacji Majów. Do dziś nie wiadomo, dlaczego nagle zatrzymała się ona w rozwoju i po prostu zniknęła. Czy dzięki naszyjnikowi z ludzkich czaszek znajdziemy w końcu odpowiedź na pytanie, co stało się z tą potężną kulturą?

Dwie oskórowane, oczyszczone z mięśni, a następnie pomalowane ludzkie czaszki, które ponad tysiąc lat temu złożono do grobu wraz z wojownikiem w mieście Majów Pacbitun, jeszcze za życia służyły mu jako makabryczne wisiorki noszone na szyi – twierdzą badacze. Prawdopodobnie stanowiły one symbole potęgi militarnej tej prekolumbijskiej kultury.

Jak przypuszczają archeolodzy, przerażające „ozdoby” zostały wykonane z głów zabitych wrogów. Podobne trofea pojawiają się na wizerunkach triumfujących żołnierzy na kamiennych rzeźbach oraz naczyniach ceramicznych w innych miejscach związanych z kulturą Majów.

O „dekoracyjnym” charakterze czaszek świadczy m.in. fakt, że obydwie zostały ścięte z tyłu (by płasko leżały na piersi noszącego je wojownika), ponadto nawiercono w nich szereg otworów – zapewne po to, by wetknąć w nie pióra oraz skórzany rzemień.

„Uważamy, że znalezisko to stanowi ważną wskazówkę dla zrozumienia burzliwego okresu, który położył kres klasycznej cywilizacji Majów” – relacjonuje profesor antropologii Gabriel D. Wrobel z Michigan State University. Upadek tej kultury do dziś stanowi jedną z największych zagadek historii Ameryki Środkowej. Wśród możliwych przyczyn wymieniano degradację środowiska związaną z przeludnieniem, działania wojenne, susze, załamanie struktur politycznych oraz głód. Żaden z tych elementów nie wyjaśnia jednak w pełni tego, co wydarzyło się na tym obszarze tysiąc lat temu.

Obecnie badacze skłaniają się ku hipotezie, że najważniejszym czynnikiem była wojna domowa pomiędzy rosnącymi w siłę mieszkańcami północnej części terytorium Majów a rządzącymi od wieków dynastiami z południa, czego dowodem mają być odkryte niedawno czaszki, a także ślady pospiesznie budowanych fortyfikacji oraz inne znaleziska ze stanowisk archeologicznych w Belize, Hondurasie i Meksyku.

Czy przyczyną upadku Majów była wojna domowa? (na il. scena batalistyczna na ceramicznym naczyniu Majów).

fot.Sailko/CC BY 3.0 Czy przyczyną upadku Majów była wojna domowa? (na il. scena batalistyczna na ceramicznym naczyniu Majów).

Makabryczny naszyjnik pochodził z IX lub X wieku naszej ery – wówczas to klasyczna cywilizacja Majów rozwijająca się na południu zaczęła podupadać – ludność opuszczała miasta, zaprzestano wznoszenia nowych budowli i porzucono dotychczasowe osiągnięcia. Jednocześnie nastąpił szybki rozwój osad na północy (na dzisiejszym terytorium meksykańskiego stanu Jukatan).

Nie jest to jedyne podobne odkrycie – takie trofea znajdowano również na innych obszarach. Jak ustalili archeolodzy w przypadku naszyjnika znalezionego w Xuenkal w Meksyku, wisiorek wykonany był z czaszki osoby dorastającej na południu, a wojownik, który go nosił, pochodził z północy. Tak samo może być w przypadku „ozdób” z Belize.

Nie wszyscy eksperci są jednak przekonani, że na pewno chodziło o wojnę domowa. Według niektórych obecność na południu przybyszów z północy mogła być związana z lukratywnym handlem ziarnami kakaowca. Ostatecznie Majowie zamiast pieniędzy używali czekolady.

Źródło informacji:

Gabriel D. Wrobel, Necklace Made of Defleshed Human Skull Discovered in Mayan Warrior Tomb, Live Science (dostęp: 16.06.2019).

Komentarze

brak komentarzy

Dodaj komentarz

Jeśli nie chcesz, nie musisz podawać swojego adresu email, nazwy ani adresu strony www. Możesz komentować całkowicie anonimowo.

Jeśli chcesz zgłosić literówkę lub błąd ortograficzny kliknij TUTAJ.