Twoja Historia

Portal dla tych, którzy wierzą, że przeszłość ma znaczenie. I że historia to sztuka dyskusji, a nie propagandy.

Niezwykłe znalezisko bułgarskich archeologów. Uważają, że tajemniczy artefakt zawiera fragmenty krzyża, na którym zginął Jezus

Enklopion - zdjęcie poglądowe (fot. Daderot, lic. domena publiczna)

fot.Daderot, lic. domena publiczna Enklopion – zdjęcie poglądowe (fot. Daderot, lic. domena publiczna)

Jesienią w twierdzy Trapesitsa w Bułgarii natrafiono na nieznany wcześniej kościół pochodzący z XIII wieku. Odkrycie ucieszyło badaczy, ale naprawdę zelektryzowało ich dopiero to, co znaleziono we wnętrzu świątyni. 

W trzynastowiecznym kościele znajdował się pochodzący z XII w. enkolpion. Pod tą tajemniczą nazwą kryje się maleńki relikwiarz noszony na szyi przez chrześcijan.

Zawiera on albo fragment z Biblii, albo relikwię (np. kość świętego lub ziemię z jego grobu). Ten znaleziony w Bułgarii jest wyjątkowy, ponieważ zdaniem badaczy zawiera on fragment krzyża Jezusa Chrystusa.

Jak podkreśla portal archaeologyinbulgaria.com, autentyczność takiej relikwii technicznie rzecz biorąc nie może być w żaden sposób potwierdzona. Przyjmuje się jednak, że wszystkie drzazgi używane jako relikwie w średniowiecznych kościołach w tej części Europy pochodziły właśnie z tego źródła. Co ciekawe, zwyczajowo relikwie umieszczano w ścianach świątyni w czasie jej budowy.

Znalezisko światowej klasy

Sam enkolpion także nie jest typowy. Jest wysoki na 11 centymetrów, szeroki na 5,5 i ma przy tym grubość 1 centymetra oraz został wykonany ze złota. Naukowcy wierzą, że powstał w warsztacie złotniczym w bizantyjskiej stolicy – Konstantynopolu. Archaeologyinbulgaria.com przytacza wypowiedź archeolożki Nadieżdy Botevej:

Ten krzyż to naprawdę znalezisko światowej klasy! Ale idzie to w parze z odkryciem bardzo interesującego kościoła. [Przedmiot – przyp. red.] został umieszczony w najświętszym miejscu każdej świątyni, za stołem ołtarzowym.

Konkretnie rzecz ujmując, złoty enkolpion znaleziono w małym wgłębieniu z zaprawy murarskiej za filarem ołtarza. Został tam wbudowany w czasie, gdy kościół konsekrowano.

W czasie wykopalisk badacze natrafili także na położony w pobliżu znalezionej świątyni cmentarz, na którym przebadali 30 grobów. Artefakty znalezione w nekropolii dowodzą, że używała jej wspólnota cywilna, choć kościół położony jest wewnątrz twierdzy.

Źródła informacji:

Komentarze

brak komentarzy

Dodaj komentarz

Jeśli nie chcesz, nie musisz podawać swojego adresu email, nazwy ani adresu strony www. Możesz komentować całkowicie anonimowo.

Jeśli chcesz zgłosić literówkę lub błąd ortograficzny kliknij TUTAJ.