Zrekonstruowano twarz nastolatki sprzed 9 tysięcy lat. Minę ma taką, że nie chciałbyś jej wejść w drogę
W 1993 roku w greckiej jaskini znaleziono kości dziewczyny, których wiek oszacowano na 9 tysięcy lat. Jako, że żyła w okresie, który uważany jest za świt cywilizacji, nadano jej imię Avgi, co po grecku oznacza właśnie świt. Teraz wreszcie możemy zobaczyć, jak wyglądała.
Avgi żyła w Tesalii, w centralnej Grecji, w epoce mezolitu, około 7 tysięcy lat p.n.e. W tym okresie społeczność łowców i zbieraczy zaczynała się przekształcać w ludność osiadłą, własnoręcznie uprawiającą swoją żywność. Właśnie z tym wiąże się jej imię, oznaczające świt i nawiązujące do narodzin cywilizacji.
O samej Avgi nie wiadomo zbyt wiele. Szczegółowa analiza jej kości i zębów wskazuje na to, że zmarła ona w wieku od 15 do 18 lat. Dalsze badania wykazały jeszcze, że nastolatka cierpiała na anemię oraz prawdopodobnie szkorbut. Naukowcy zauważyli także ślady na kościach wskazujące na problemy z biodrem i stawami. Były one na tyle poważne, że mogły sprawiać jej kłopot przy poruszaniu się i pośrednio przyczynić się do jej śmierci.
Rekonstrukcją jej twarzy na podstawie czaszki zajęła się cała grupa ekspertów medycyny, wśród których byli na przykład endokrynolog, ortopeda, neurolog, patolog i radiolog. Pracom przewodził ortodonta Manolis Papagrigorakis.
Oprócz lekarzy w pracach wziął udział znany szwedzki archeolog i rzeźbiarz Oscar Nilsson, który rekonstruował wcześniej na przykład wygląd znalezionej przez polsko-peruwiańską ekspedycję królowej z ludu Wari. Rekonstrukcje twarzy ludzi z dawnych epok są jego specjalnością, a epoka kamienia, w której żyła Avgi jest jego ulubioną.
Po starannym zeskanowaniu bezcennej czaszki wykonany został jej doskonały model 3D, odpowiadający wszystkim wymiarom. Doklejając później mięsień po mięśniu i fragment po fragmencie, Nilsson budował obraz, który możemy teraz zobaczyć. Na podstawie innych rekonstrukcji twarzy z późniejszych epok, wraz z upływem kolejnych tysiącleci rysy twarzy zaczęły łagodnieć. Avgi ma mocno wysuniętą szczękę i układ kostny nadający jej twarzy nachmurzony wyraz. Kilka dni temu na Akropolu naukowcy z University of Athens pokazali ją światu po raz pierwszy.
Źródła informacji:
- Face of 9,000-year-old ancient Greek teen reconstructed, dailysabah.com.
- Face of 9,000-Year-Old Teenager Reconstructed, ationalgeographic.com.
- Feature: Neolithic woman’s reconstructed face unveiled in Athens, xinhuanet.com.
– Sierżant Avgi z 1. Kompanii Marines gotowa do apelu!
Twarz typowej współczesnej Albanki. Albańczycy właśnie są potomkami pierwotnych mieszkańców płw. Bałkańskiego – Ilirów…
Musze przyznać że u nas w Łodzi, w szczególności na Bałutach to widujemy takie egzemplarze nadal żywe…
Głupota. Kości nie mówią nic o minie, jaką miał człowiek. Mówią o tym mięśnie, które w gołym szkielecie nie są nigdy zachowane.
Dokładnie o tym samym pomyślałem. Szkoda, że nawet tutaj dotarła era click-baitów :-(
nie ma bata, to musi być krewna Krzysztofa „diablo” Włodarczyka :) – zerknijcie na google fotki i sami oceńcie
9000 lat temu w Grecji żyli zachodni lowczy zbieracze (WHG western Hunter gatherer) ale oni byli czarni
Podobna do Pani Klepackiej
brzydka nie jest, jakby sie usmiechnela to zupelnie zmieniloby jej twarz….na ladna
Mona Lisa to ty 😁