Portal dla tych, którzy wierzą, że przeszłość ma znaczenie. I że historia to sztuka dyskusji, a nie propagandy.

Kościuszko wprost wzorował się na rewolucji francuskiej. Co przejął od krwawego reżimu znad Sekwany?

"Wolność, całość, niepodległość" - hasło propagowane przez Kościuszkę (fot. domena publiczna)

fot.domena publiczna „Wolność, całość, niepodległość” – hasło propagowane przez Kościuszkę (fot. domena publiczna)

„Wolność, całość, niepodległość”. Hasło na wzór rewolucyjnego okrzyku we Francji „Wolność, Równość, Braterstwo” wprowadzone zostało w Polsce przez Tadeusza Kościuszkę.

Po klęsce wojny obronnej z Rosją w 1792 roku Kościuszko na emigracji zastanawiał się wspólnie z Hugonem Kołłątajem i Ignacym Potockim nad przebiegiem planowanego powstania.

Ustalono, że zostanie utrzymana Konstytucja 3 maja jako podstawa funkcjonowania państwa, ale bez artykułów o władzy „Króla w Straży”. Na czas wojny z zaborcami ogłoszona zostanie dyktatura. Kościuszko wzorował się na organizacji, którą poznał w Stanach Zjednoczonych i we Francji podczas rewolucji.

Przyjęto zasady tworzenia milicji z obywateli danego województwa i powiatów, polską Komisję Wojskową i Skarbową zastąpiono Wydziałami, od Francuzów przejęto tytułowanie każdego bez względu na stan, zawód i urząd obywatelem, co miało podkreślać równość wobec prawa.

Komentarze

brak komentarzy

Dodaj komentarz

Jeśli nie chcesz, nie musisz podawać swojego adresu email, nazwy ani adresu strony www. Możesz komentować całkowicie anonimowo.

Jeśli chcesz zgłosić literówkę lub błąd ortograficzny kliknij TUTAJ.