Tegoroczne Targi Książki Historycznej w Warszawie prawdziwym świętem dla miłośników historii
30 listopada Arkady Kubickiego wypełniły się książkami i buszującymi wśród nich pasjonatami historii. Ogromna ilość wystawców zaspokaja gusta najbardziej wybrednych czytelników. Co możecie znaleźć na XXVI Targach Książki Historycznej w Warszawie? Oto tegoroczni wystawcy i książki, które polecają.
Filmoteka Narodowa – Instytut Audiowizualny podczas tegorocznych Targów oferuje zarówno swoje starsze, jak i nowsze „perełki”. Najbardziej dumna jest z „Nocy i Dni. Opowieści o filmie Jerzego Antczaka”. Książki z pasją zapraszają przede wszystkim miłośników historii II RP, zwłaszcza okolic Wielkopolski i Suwalszczyzny.
„Retro kuchnia” Anny Włodarczyk oraz seria „Ale historia” Grażyny Bakiewicz to główne pozycje, którymi chwali się w tym roku wydawnictwo Nasza Księgarnia. Wydawnictwo Literatura poleca natomiast wszystkim dzieciom serię „Zdarzyło się w Polsce”, odkrywającą przed najmłodszymi fascynujące sekrety historii kraju.
Wydawnictwo Astra zapytane o to, czym w tym roku chce przyciągnąć czytelników odpowiada, po prostu: wszystkim. Bogatą ofertę na tegorocznych Targach przedstawiają także wydawnictwa lokalne.
Wydawnictwo Miejskie Posnania zachwala czytelnikom przede wszystkim pozycje odnoszące się do historii Poznania, ale i wiele powieści kryminalnych osadzonych w XIX i XX wieku, rozgrywających się nie tylko na terenach stolicy Wielkopolski.
Trzecia strona zapytana o „czarnego konia” tegorocznych Targów, którego posiada w swojej wydawniczej ofercie, odpowiada jednoznacznie: „Autobiografia” Kornela Morawieckiego (rozmawia Artur Adamski). I dodaje: to pozycja, która próbuje opowiadać najnowszą historię polityczną Polski „po swojemu”.
Instytut Wydawniczy PAX pragnie w tym roku „przywrócić do łask” historyczne powieści Zofii Kossak oraz wszelkie książki, w których na pierwszy plan wysuwa się multikulturalizm. W świetle dzisiejszych wydarzeń na stoisku mówi się dużo o tolerancji i różnorodności, dlatego książki prezentujące taki punkt widzenia rzucają się tu w oczy przede wszystkim.
„Alkoholowe dzieje Polski” Jerzego Besali to prawdziwy tegoroczny hit Wydawnictwa Zysk i S-ka. Wystawca ten pamiętał jednak i o najmłodszych, oferując na swoim stoisku dwie pozycje: przystępnie napisane „Dzieje Polski” Feliksa Konecznego oraz „Adasia Mickiewicza” Jakuba Skworza, historię „łobuza i mistrza” jednocześnie.
Wydawnictwo CM postawiło w tym roku głównie na przewodniki po polskiej stolicy oraz kryminały, których akcja dzieje się właśnie w przedwojennej Warszawie. Przechodząc obok stoiska Historii Mojej Pasji publikacją, która rzuca się w oczy jest napisany w slangowym języku, przeznaczony dla dzieci i młodzieży komiks „Historia Polski”.
Księży Młyn Dom Wydawniczy prezentuje natomiast najnowszą książkę Joanny Mruk „Moda kobieca w okupowanej Polsce”. Celem publikacji jest nie tylko pokazanie ówczesnych strojów, ale przede wszystkim podkreślenie, że Polki nawet w ekstremalnych warunkach chciały godnie żyć, na przekór okupantom.
Kolejne z wydawnictw, które w tym roku nie zapomniało jak ważne jest edukowanie najmłodszych to RM, oferujące całą serię zatytułowaną „Polscy superbohaterowie”. Dla miłośników wojskowości RM ma natomiast pozycję Thomasa Andersona zatytułowaną „Tygrys. Legendarny czołg” oraz historię Ferdinanda Porsche. O „ulubionym inżynierze Hitlera” postanowił napisać Karl Ludvigsen.
„Władcy przestworzy” Millera Donalda L. oraz „Fritz Bauer. Auschwitz przed sądem” Ronena Steinke to tegoroczne „asy” Wydawnictwa Replika. Druga pozycja jest szczególnie ciekawa – gdy na rynku wydawniczym ukazują się książki poświęcone zbrodniom Eichmanna, Replika wyszła im naprzeciw wydając pozycję poświęconą człowiekowi, który jako jeden z pierwszych namierzył hitlerowskiego zbrodniarza.
Wydawnictwo Teologia Polityczna przyciąga w tym roku miłośników Sokratesa i platońskich „Dialogów”. Ośrodek Karta prezentuje natomiast na tegorocznych targach przedpremierowo „Czas ziemiaństwa”.
Rajem dla miłośników słowiańskiej mitologii oraz wszelkiego rodzaju legend jest zdecydowanie stoisko Wydawnictwa Bosz. Można tu również nacieszyć oczy starą fotografą. Pasjonaci Słowian znajdą także wiele dla siebie u Wydawnictwa Triglav. To tu właśnie można nabyć jedyne polskie wydanie „Księgi Walesa”.
„Wielcy Polacy” Barbary Wachowicz oraz „Wielki Leksykon Tajnych Służb Specjalnych” to tegoroczne asy Wydawnictwa Rytm. Wydawca oferuje również sporą ilość historycznych powieści. Karabela, jak sama nazwa wskazuje, przyciąga głównie miłośników historii wojskowości. Magnum oferuje czytelnikom głównie „Nową historię drugiej wojny światowej” zatytułowaną „Wicher wojny” autorstwa Andrew Robertsa. „Pamiętniki” Jacoba Henricha Flemminga z czasów elekcji Augusta II i pierwszych lat wojny północnej to główna pozycja na stoisku Wydawnictwa Neriton.
Na książki z zakresu historii wojskowości postawiło także Wydawnictwo LTW prezentując głównie „W blaskach wojny” Mieczysława Lepeckiego oraz „Pamiętniki” Józefa Hallera. Podobnie uczyniły Wydawnictwo Erica, eksponując książkę „Piechota atakuje” Erwina Rommela oraz Alma-Press zachęcające serią „Panorama techniki wojskowej”.
Wydawnictwo Graf_ika mówi przede wszystkim o jednej pozycji: „Polska Biżuteria Patriotyczna” Wojciecha Postuły. To bowiem jedyna w swoim rodzaju książka powstała na podstawie prywatnej kolekcji autora.
U Białego Kruka znajdziemy natomiast „Tragedię Aleppo” Adama Bujaka i Waldemara Cisły, którzy po odbytej podróży do Syrii postanowili stworzyć historyczny reportaż traktujący o imigrantach.
Wydawnictwo Wektory stawia głównie na pierwszy tom autorstwa Christophera Ferrary „Wolność, bóg, który zawiódł” o historii „amerykańskiego eksperymentu wolnościowego ładu”.
Edipresse Polska jak zwykle prezentuje swoje historyczne kolekcje m.in. leksykon uzbrojenia. DIG natomiast eksponuje przede wszystkim „Barok – romantyzm – Kresy” Jana K. Ostrowskiego. Tym razem zatem znajdzie się tu coś dla pasjonatów historii sztuki.
Wydawnictwo Iskry prezentują na tegorocznych targach przedpremierowo wyczekiwany II tom biografii Jarosława Iwaszkiewicza. Wydawnictwo Więź przyciąga przede wszystkim wywiadem-rzeką z Adamem Strzemboszem oraz książką Andrzeja Friszke „Między wojną a więzieniem”. Arkady postawiły w tym roku na historię malarstwa oraz kresowej architektury.
PIW przypomina w tym roku głównie Gibbona i jego „Zmierzch” oraz „Upadek Cesarstwa Rzymskiego”. Ajaks-Ergos prezentują natomiast pozycję zbierającą listy ekshumacyjne i dokumenty związane ze zbrodnią katyńską.
Na targach w Warszawie znajdą coś i miłośnicy historii wschodu. Wydawnictwo Dialog oferuje czytelnikom historie m.in. Persji, Korei, Bizancjum oraz Turcji. Książkę „Zakonnice odchodzą po cichu” Marty Abramowicz czyli opowieści byłych zakonnic, można znaleźć na stoisku Krytyki Politycznej.
Dla koneserów
Chociaż wydawnictwa uniwersyteckie oferują książki dla koneserów i prawdziwych znawców historii, wcale nie mają mniejszego ruchu przy swoich stoiskach w porównaniu z innymi wystawcami. Prezentują bowiem równie wyjątkowe pozycje. Dlatego nie mogło ich zabraknąć w Arkadach Kubickiego.
Wydawnictwo Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach eksponuje przede wszystkim swoje nowości traktujące o Kresach, a także „Pamiętniki i listy polskich autorów z Ziem Zachodnich”.
Zainteresowanych historią chrystianizacji Europy warto zaprosić natomiast na stoisko Wydawnictwa Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Wydawnictwo Uniwersytetu Warszawskiego przyciąga natomiast miłośników historii kulinariów.
Instytut Pamięci Narodowej oferuje w tym roku, obok książek ściśle naukowych, przede wszystkim historyczne komiksy, które mają na celu podanie historii w sposób bardziej „przystępny”.
Na stoisku Wydawnictwa Naukowego Semper znajdą coś dla siebie zainteresowani historią polskiej szlachty oraz historii protestantyzmu. Wydawnictwo Naukowe Uniwersytetu Mikołaja Kopernika zaprasza przede wszystkim po książkę Przemysława Urbańczyka „Zanim Polska została Polską”. To pozycja będąca próbą przyjrzenia się przedpiastowskim i wczesnopiastowskim korzeniom polskiej państwowości. Polski archeolog nie grzebie jednak w ziemi, ale w źródłach informacji, co zamiast do wyjaśnień prowadzi go do stawiania kolejnych pytań.
Nie zabrakło i na tegorocznych Targach Książki Historycznej antykwariatów. Przedwojenne książki, pojedyncze egzemplarze, unikatowe wydania – niemal każdy znajdzie tu coś dla siebie.
Nie tylko wydawnictwa
Na XXVI Targach Książki Historycznej w Warszawie zagościł już VI Salon Bibliotek. Znalazły się tu w tym roku cztery biblioteki: Biblioteka Publiczna m.st. Warszawy, Centralna Biblioteka Rolnicza im. Michała Oczapowskiego, Książnica Pruszkowska im. Henryka Sinkiewicza oraz Wydawnictwo Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich. Odnajdą się tu zatem fani historii Pruszkowa, ale i miłośnicy reprintów oraz pocztówek. Przygotowano także specjalną ofertę dla kobiet, eksponując na stoisku publikację pt. „Stroje dawnej RP”.
Książka Muzealna również znalazła swoje miejsce w Arkadach Kubickiego. Aż 25 muzeów postanowiło pokazać wszystko, co może zaciekawić czytelników oraz zachęcić do osobistego odwiedzenia konkretnego muzeum.
***
Mamy nadzieję, że relacja z tegorocznych Targów sprawiła, że albo już się na nie wybieracie drodzy Czytelnicy, albo niebawem się wybierzecie. Przypominamy, że XXVI Targi Książki Historycznej trwają do niedzieli 3 grudnia. A wszystkiemu towarzyszą dodatkowe atrakcje jako spacer historyczny, spotkania autorskie i gale wręczenia nagród.
Dodaj komentarz