Portal dla tych, którzy wierzą, że przeszłość ma znaczenie. I że historia to sztuka dyskusji, a nie propagandy.

„Pokraczny bękart traktatu wersalskiego”. Jak Wiaczesław Mołotow uzasadniał radziecką inwazję na Polskę?

Mołotow, Stalin i Woroszyłow. (fot. domena publiczna)

fot.domena publiczna Mołotow, Stalin i Woroszyłow. (fot. domena publiczna)

Związek Radziecki nie tylko nie wypowiedział Polsce wojny, ale nawet – nie wycofał się z zawartego z nią paktu o nieagresji. A szef stalinowskiej dyplomacji, Wiaczesław Mołotow, zamiast argumentów miał tylko wyzwiska.

„Pokraczny bękart traktatu wersalskiego”. Tymi słowami określił Rzeczpospolitą Polską ludowy komisarz (minister) spraw zagranicznych ZSRR Wiaczesław Mołotow. Przemawiając na forum Rady Najwyższej ZSRR 31 października 1939 roku, stwierdził:

Koła rządzące Polski chełpiły się trwałością swego państwa i potęgą swojej armii. Okazało się jednak, że wystarczyło krótkie natarcie najpierw wojsk niemieckich, a następnie Armii Czerwonej, by nic nie pozostało po tym pokracznym bękarcie [»urodliwoje dietiszcze«] traktatu wersalskiego, żyjącym z ucisku niepolskich narodowości”.

Niewypowiedziany traktat

Mówił to dyplomata kraju, który uderzył na Polskę bez wypowiedzenia wojny i zagarnął ponad połowę jej terytorium. Ośmielał się mówić to, mimo iż Związek Radziecki w sposób zdradziecki zaatakował kraj, z którym w 1932 roku zawarł pakt o nieagresji, przedłużony w roku 1934 na dziesięć lat, a więc obowiązujący do 1944 roku, i nigdy nie wypowiedziany.

Mołotow powoływał się na krzywdy, których doznawali w Rzeczypospolitej nie-Polacy, i na konieczność ochrony ich interesów, choć ani przez moment nie zamierzał pytać ich, czy ochrony takiej potrzebują i czy jej sobie życzą.

Komentarze (1)

  1. Przemysław Lipowski Odpowiedz

    Rosyjskie „уродливое детище” znaczy brzydkie dziecko, a nie pokraczny bękart.

Dodaj komentarz

Jeśli nie chcesz, nie musisz podawać swojego adresu email, nazwy ani adresu strony www. Możesz komentować całkowicie anonimowo.

Jeśli chcesz zgłosić literówkę lub błąd ortograficzny kliknij TUTAJ.