Twoja Historia

Portal dla tych, którzy wierzą, że przeszłość ma znaczenie. I że historia to sztuka dyskusji, a nie propagandy.

Bezcenne dokumenty „Solidarności” trafiły do Archiwum Akt Nowych

Zbiory ANN powiększyły się o archiwum "Solidarności".Odręczne notatki Wałęsy. Maszynopisy rzucające zupełnie nowe światło na historię porozumień sierpniowych oraz stanu wojennego. I zupełnie unikalne ulotki. Uroczyste przekazanie materiałów odbyło się w miniony czwartek 30 marca.

W trakcie konferencji prasowej akta zmarłego w 1996 roku Konrada Marusczyka, sekretarza Zarządu Regionu Gdańskiego NSZZ „Solidarność” w latach 1980-1981 przekazała jego żona Maria Nowicka-Marusczyk. Do AAN trafiło również archiwum Komisji Charytatywnej przy Kościele Św. Brygidy w Gdańsku.

Wśród archiwaliów znajdują się między innymi dokumenty z I Zjazdu Komisji Krajowej NSZZ „Solidarność”, odręczne zapiski Lecha Wałęsy czy kolekcja plakatów NSZZ „Solidarność” z lat 80. Szczególnie cenny nabytek stanowią telexy wysyłane alarmowo bezpośrednio przed wprowadzeniem stanu wojennego, ulotki NSZZ „Solidarność” wydrukowane w pierwszych godzinach stanu wojennego oraz  dokumenty z miejsca internowania w Strzebielinku.

W przekazanym zbiorze pojawiają się materiały dotyczące Lecha Wałęsy, Anny Walentynowicz, Andrzeja Gwiazdy oraz Lecha Kaczyńskiego. W trakcie konferencji prasowej zaprezentowano ponadto ocalone od zniszczenia depesze Agencji Reuters z lat 80.

Źródła informacji:

Komentarze

brak komentarzy

Dodaj komentarz

Jeśli chcesz zgłosić literówkę lub błąd ortograficzny kliknij TUTAJ.