Twoja Historia

Portal dla tych, którzy wierzą, że przeszłość ma znaczenie. I że historia to sztuka dyskusji, a nie propagandy.

Bezcenne dokumenty „Solidarności” trafiły do Archiwum Akt Nowych

Zbiory ANN powiększyły się o archiwum "Solidarności".Odręczne notatki Wałęsy. Maszynopisy rzucające zupełnie nowe światło na historię porozumień sierpniowych oraz stanu wojennego. I zupełnie unikalne ulotki. Uroczyste przekazanie materiałów odbyło się w miniony czwartek 30 marca.

W trakcie konferencji prasowej akta zmarłego w 1996 roku Konrada Marusczyka, sekretarza Zarządu Regionu Gdańskiego NSZZ „Solidarność” w latach 1980-1981 przekazała jego żona Maria Nowicka-Marusczyk. Do AAN trafiło również archiwum Komisji Charytatywnej przy Kościele Św. Brygidy w Gdańsku.

Wśród archiwaliów znajdują się między innymi dokumenty z I Zjazdu Komisji Krajowej NSZZ „Solidarność”, odręczne zapiski Lecha Wałęsy czy kolekcja plakatów NSZZ „Solidarność” z lat 80. Szczególnie cenny nabytek stanowią telexy wysyłane alarmowo bezpośrednio przed wprowadzeniem stanu wojennego, ulotki NSZZ „Solidarność” wydrukowane w pierwszych godzinach stanu wojennego oraz  dokumenty z miejsca internowania w Strzebielinku.

W przekazanym zbiorze pojawiają się materiały dotyczące Lecha Wałęsy, Anny Walentynowicz, Andrzeja Gwiazdy oraz Lecha Kaczyńskiego. W trakcie konferencji prasowej zaprezentowano ponadto ocalone od zniszczenia depesze Agencji Reuters z lat 80.

Źródła informacji:

Komentarze

brak komentarzy

Dodaj komentarz

Jeśli nie chcesz, nie musisz podawać swojego adresu email, nazwy ani adresu strony www. Możesz komentować całkowicie anonimowo.

Jeśli chcesz zgłosić literówkę lub błąd ortograficzny kliknij TUTAJ.