Twoja Historia

Portal dla tych, którzy wierzą, że przeszłość ma znaczenie. I że historia to sztuka dyskusji, a nie propagandy.

Dom sprzed 6000 lat w miejscu planowanego osiedla w Łańcucie

fot.geo573/CC BY 3.0 Ściany domu, którego pozostałości odkryto w Łańcucie, były pokryte gliną (zdjęcie poglądowe).

Pierwsze badania archeologiczne w Łańcucie prowadzono w latach 80. i 90. ubiegłego wieku. Odkryto wówczas pozostałości osady z czasów kultury ceramiki wstęgowej rytej. Nic więc dziwnego, że przed powstaniem nowych domów wielorodzinnych, na tym terenie badacze muszą przeprowadzać kontrole. Tym razem trafili na rzadko spotykany na Podkarpaciu typ budowli.

Nowo odkryte ślady po 20-metrowym domu pochodzą z czasów kultury malickiej (ok. 4700-4000 r. p.n.e.). Wiadomo, że budynek miał ściany wykonane z plecionki, którą oblepiono gliną i dwuspadowy dach opierający się na pięciu rzędach słupów. Zachowały się także pozostałości po glinianym piecu, ceramika i zabytki wykonane z kamienia.

Jak przyznaje Maciej Dębiec z Instytutu Archeologii Uniwersytetu Rzeszowskiego, który brał udział we właśnie zakończonych badaniach, okrycia tego typu nie są bynajmniej normą na Podkarpaciu. Dotychczas w tym regionie natrafiono zaledwie na pojedyncze domy podobne do najnowszego znaleziska.

Dalsze badania nad odnalezionymi przedmiotami (w tym kamiennymi siekierkami i naczyniami ceramicznymi) będą prowadzone właśnie w Instytucie Archeologii Uniwersytetu Rzeszowskiego. Warto podkreślić, że chociaż dla kultury malickiej charakterystyczne były siekiery wykonane z krzemienia, tym razem powstały one z nieokreślonego jeszcze kamienia.

Źródło:

Komentarze

brak komentarzy

Dodaj komentarz

Jeśli chcesz zgłosić literówkę lub błąd ortograficzny kliknij TUTAJ.