Twoja Historia

Portal dla tych, którzy wierzą, że przeszłość ma znaczenie. I że historia to sztuka dyskusji, a nie propagandy.

Oblężenie Rygi (sierpień – wrzesień 1621)

XVII-wieczny portret Krzysztofa Radziwiłła.

fot.domena publiczna XVII-wieczny portret Krzysztofa Radziwiłła, który nie był w stanie skutecznie zablokować szwedzkiego ataku.

Oblężenie Rygi (wrzesień 1621) – W czasie wojny polsko-szwedzkiej o Inflanty, w sierpniu 1621 roku armia szwedzka w sile ok. 15,3 tys. piechoty, ok. 2,5 tys. jazdy z 375 działami wylądowała przy ujściu Dźwiny i przystąpiła do oblężenia miasta. Niewielkie siły polskie hetmana polnego litewskiego Krzysztofa Radziwiłła (ok. tysiąca żołnierzy i 3,7 tys. milicji miejskiej) nie były w stanie skutecznie zablokować tego ataku.

Kiepskie obwarowania twierdzy, słaba artyleria i nieliczna załoga były niewystarczające do zorganizowania skutecznej obrony. Mimo to Ryga broniła się przez cztery tygodnie, odpierając kolejne szturmy wojsk szwedzkich. Dopiero kiedy zawiodła nadzieja na odsiecz, 25 września załoga skapitulowała.

Autor hasła:

Dr Jerzy Ronikier – historyk kultury i mentalności. Pracował w Instytucie Zarządzania oraz Instytucie Informacji Naukowej i Komunikacji Społecznej Uniwersytetu Jagiellońskiego. Autor pracy „Hetman Adam Sieniawski i jego regimentarze. Studium z historii mentalności szlachty polskiej 1706-1725”. Zmarł w 2013 roku.

Źródło:

Powyższe hasło ukazało się pierwotnie w publikacji książkowej Bitwy polskie. Leksykon (Wydawnictwo Znak 1999) przygotowanej przez wykładowców Uniwersytetu Jagiellońskiego: Tomasza Gąsowskiego, Jerzego Ronikiera, Piotra Wróbla i Zdzisława Zblewskiego.

Materiały na temat oblężenia Rygi z portalu CiekawostkiHistoryczne.pl:

bitwa pod g1

artykuł | 28.02.2016 | Autor:

Podobno Polacy nie potrafią wykorzystywać swoich zwycięstw? Udowodnimy ci, że to kłamstwo

Grunwald, Kircholm, Kłuszyn… świetne zwycięstwa. Szkoda tylko, że w polskiej świadomości noszą łatkę zmarnowanych. Uważamy, że walczący wówczas Polacy byli wprawdzie bitni i odważni, ale też trochę ciamajdowaci, nie potrafiący postawić kropki nad i. Czy słusznie obrażamy naszych przodków?

Oblężenia w wojnach polsko-szwedzkich w latach 1621-1629: