Twoja Historia

Portal dla tych, którzy wierzą, że przeszłość ma znaczenie. I że historia to sztuka dyskusji, a nie propagandy.

Oblężenie Fellinu (marzec-maj 1602)

Oblężeniem Fellinu dowodził Jan Zamoyski. Portret konny pędzla Jana Styki.

fot.domena publiczna Oblężeniem Fellinu dowodził Jan Zamoyski. Portret konny pędzla Jana Styki.

Oblężenie Fellinu, oblężenie Viljanek (marzec-maj 1602) – 25 III, w czasie wojny polsko-szwedzkiej o Inflanty, hetman wielki koronny Jan Zamoyski na czele 5 tys. żołnierzy obległ Fellin (Estonia). Twierdzy broniło 800 ludzi. Po nadejściu ciężkich dział hetman rozpoczął bombardowanie miasta. 4 III, po dokonaniu wyłomu w murach nastąpił generalny szturm.

Szwedzi wycofali się do zamku i tam stawiali silny opór, odpierając kolejne ataki. W czasie szturmu na zamek zginął wojewoda wendeński Jerzy Farensbach. Kiedy następnego dnia wojsko hetmańskie szykowało się do kolejnego ataku, załoga szwedzka skapitulowała.

Autor hasła:

Dr Jerzy Ronikier – historyk kultury i mentalności. Pracował w Instytucie Zarządzania oraz Instytucie Informacji Naukowej i Komunikacji Społecznej Uniwersytetu Jagiellońskiego. Autor pracy „Hetman Adam Sieniawski i jego regimentarze. Studium z historii mentalności szlachty polskiej 1706-1725”. Zmarł w 2013 roku.

Źródło:

Powyższe hasło ukazało się pierwotnie w publikacji książkowej Bitwy polskie. Leksykon (Wydawnictwo Znak 1999) przygotowanej przez wykładowców Uniwersytetu Jagiellońskiego: Tomasza Gąsowskiego, Jerzego Ronikiera, Piotra Wróbla i Zdzisława Zblewskiego.

Wojna polsko-szwedzka o Inflanty (1600-1611). Najważniejsze oblężenia: