Bitwa pod Bukową, bitwa pod Bucou (20 października 1600) – W czasie wojny z hospodarem wołoskim Michałem Walecznym hetman wielki koronny Jan Zamoyski na czele 20-tysięcznej armii wkroczył na Wołoszczyznę. W okolicach Bukowej, nad rzeką Telezyną (5 km od Ploeszti) nastąpiło spotkanie z wojskami hospodara, liczącymi ok. 20 tys. ludzi, w większości słabo wyszkolonych i źle uzbrojonych chłopów.
Michał Waleczny uformował swą armię w 8 hufców i korzystając ze sprzyjającego ukształtowania terenu, zamierzał stoczyć bitwę obronną. Rozpoczęła ją kilkugodzinna wymiana ognia armatniego, po czym wojska polskie ruszyły do ataku. Pierwsi uderzyli Kozacy i nie natrafiając na zbyt silny opór, rozbili pierwszy hufiec wołoski. Z następnym rozprawił się pułk hetmana polnego Stanisława Żółkiewskiego. To wystarczyło, aby cała armia Michała poszła w rozsypkę.
W ręce zwycięzców wpadł cały obóz wołoski, 95 chorągwi, cała artyleria i wielu jeńców. Kilka dni po bitwie hetman Zamoyski zajął Bukareszt i osadził na tronie mołdawskim swego protegowanego Symeona Mohyłę.
Autor hasła:
Dr Jerzy Ronikier – historyk kultury i mentalności. Pracował w Instytucie Zarządzania oraz Instytucie Informacji Naukowej i Komunikacji Społecznej Uniwersytetu Jagiellońskiego. Autor pracy „Hetman Adam Sieniawski i jego regimentarze. Studium z historii mentalności szlachty polskiej 1706-1725”. Zmarł w 2013 roku.
Źródło:
Powyższe hasło ukazało się pierwotnie w publikacji książkowej Bitwy polskie. Leksykon (Wydawnictwo Znak 1999) przygotowanej przez wykładowców Uniwersytetu Jagiellońskiego: Tomasza Gąsowskiego, Jerzego Ronikiera, Piotra Wróbla i Zdzisława Zblewskiego.
Materiały na temat bitwy pod Bukową z portalu CiekawostkiHistoryczne.pl:
artykuł | 16.03.2016 | Autor:
Wierni lennicy i czarni niewdzięcznicy. Historie tych, którzy tron zawdzięczali Rzeczpospolitej
Prusy, Kurlandia, Mołdawia, Wołoszczyzna – to wszystko lenna państwa polskiego. Władcy panowali w nich z łaski naszych królów. Jednak nie zawsze o tym pamiętali…
Pierwsze bitwy za panowania Zygmunta III Wazy:
-
Oblężenie Krakowa (16 października – 30 listopada 1587)
-
Bitwa pod Byczyną (24 stycznia 1588)
-
Bitwa pod Piątkiem (2 lutego 1593)
-
Bitwa pod Cecorą (18-20 października 1595)
-
Bitwa pod Ostrym Kamieniem (3 kwietnia 1596)
-
Bitwa pod Łubniami (26 maja – 7 czerwca 1596)
-
Bitwa pod Naieni (12 października 1600)
-
Bitwa pod Bukową (20 października 1600)