Twoja Historia

Portal dla tych, którzy wierzą, że przeszłość ma znaczenie. I że historia to sztuka dyskusji, a nie propagandy.

20 maja. W 1902 roku Kuba ogłosiła niepodległość

Najważniejsze rocznice

20 maja 1902 roku nad Pałacem Gubernatora zawisła kubańska flaga.

fot.domena publiczna 20 maja 1902 roku nad Pałacem Gubernatora zawisła kubańska flaga.

20 maja 1902 roku Kuba uzyskała niepodległość. Zakończyło to trwające od 1868 roku zmagania o wyzwolenie wyspy spod kontroli Hiszpanii. Już na początku młode państwo zostało jednak w dużej mierze uzależnione od rosnących w potęgę Stanów Zjednoczonych.

Wycofanie się Hiszpanii z Kuby było następstwem przegranej przez Madryt wojny z USA, która rozegrała się w 1898 roku. W kończącym ją traktacie paryskim, podpisanym 10 grudnia tego roku, Hiszpania między innymi zrzekła się roszczeń do wyspy. Przewidziano przy tym, że po jej opuszczeniu przez Hiszpanów Kuba będzie okupowana przez Stany Zjednoczone. Nie została im przekazana na własność, jak inne terytoria zależne, takie jak Puerto Rico czy Guam, ze względu na ogromne zadłużenie.

W następstwie traktatu paryskiego w 1901 Kuba przyjęła nową konstytucję. Stany Zjednoczone zwlekały jednak z uznaniem nowego państwa, dopóki ich interesy nie zostały zagwarantowane dzięki uznaniu przez wyspę warunków z tak zwanej poprawki Platta, w której Amerykanie regulowali wzajemne relacje obu stron. Dopiero kiedy warunki te zostały uwzględnione przez Kubańczyków, USA odstąpiło od okupacji wyspy.