Twoja Historia

Portal dla tych, którzy wierzą, że przeszłość ma znaczenie. I że historia to sztuka dyskusji, a nie propagandy.

16 maja. W 1966 roku w Chinach rozpoczęła się rewolucja kulturalna

Najważniejsze rocznice

Inicjatorem Wielkiej Proletariackiej Rewolucji Kulturalnej był Mao Zedong.

fot.domena publiczna Inicjatorem Wielkiej Proletariackiej Rewolucji Kulturalnej był Mao Zedong.

16 maja 1966 roku na posiedzeniu Biura Politycznego Komitetu Centralnego Komunistycznej Partii Chin została utworzona Grupa do spraw Rewolucji Kulturalnej. Tego samego dnia opublikowano tzw. Notyfikację 16 Maja, atakującą pochodzących z burżuazji członków partii, środowisk rządowych i kulturalnych. Był to sygnał do początku Wielkiej Proletariackiej Rewolucji Kulturalnej.

Mao Zedong, główny inicjator kulturalnej rewolucji, wykorzystał powstały ruch społeczny do rozprawienia się z narastającą od kilku lat w szeregach partii opozycją, na której czele stał Przewodniczący ChRL, Liu Shaoqi. Odzew w społeczeństwie chińskim przerósł jednak wszelkie oczekiwania. Wkrótce po nagłośnieniu nowej linii ideologicznej studenci i młodzi robotnicy zaczęli się organizować, tworząc oddziały hunwejbinów (czerwonogwardzistów),występujące przeciwko nowym „wrogom ludu”.

Ofiarą rozpętanych w ramach rewolucji czystek padła przede wszystkim chińska inteligencja. Konflikt wkrótce przybrał rozmiary niemal wojny domowej. W wyniku starć mogło zginąć, według różnych szacunków, nawet kilka milionów osób. Ogromnie ucierpiała chińska kultura, której wartości, idee i zwyczaje otwarcie kwestionowano. Jedynym wygranym okazał się sam Mao, który urósł do rangi ideologicznej wyroczni i znacząco umocnił swoją władzę w ChRL.

Oficjalnie rewolucja kulturalna została zakończona przez Mao w 1969 roku.