Twoja Historia

Portal dla tych, którzy wierzą, że przeszłość ma znaczenie. I że historia to sztuka dyskusji, a nie propagandy.

7 stycznia. W 1839 roku Louis Daguerre ogłosił, że wynalazł dagerotyp

Najważniejsze rocznice

Daguerre uznawany jest za ojca fotografii.

fot.Jean-Baptiste Sabatier-Blot /domena publiczna Daguerre uznawany jest za ojca fotografii.

7 stycznia 1839 roku Louis Jacquess Daguerre ogłosił w biuletynie Francuskiej Akademii Nauk, że wynalazł proces zwany dagerotypem. Datę tę uznaje się często za moment narodzin fotografii.

Daguerre początkowo pracował nad utrwalaniem obrazów z  Josephem Nicéphore’em Niépce’em, twórcą pierwszej trwałej fotografii. Niépce uzyskał ją już około 1827 roku, jednak jego metoda wymagała wielogodzinnego naświetlania. Współpracę badaczy przy udoskonalaniu wynalazku w 1833 roku przerwała jego śmierć. Dalsze próby Daguerre prowadził już samodzielnie aż do przełomu, który nastąpił na skutek wykorzystania w procesie jodku srebra.

Wynalazkiem natychmiast po jego ogłoszeniu zainteresował się francuski rząd, który wykupił patent i uczynił z niego własność publiczną. Dagerotyp zaprezentowano w Paryżu w sierpniu 1839 roku. Już wówczas metoda miała jednak konkurencję, gdyż w międzyczasie William Fox Talbot opracował tak zwaną talbotypię. Miała ona tę przewagę nad dagerotypem, że pozwalała na powielanie odbitek.

Wynalazek Daguerre’a, choć przełomowy, sam szybko wyszedł z użycia. Dominował w rozwijającej się błyskawicznie fotografii tylko do lat 50. XIX wieku.