Twoja Historia

Portal dla tych, którzy wierzą, że przeszłość ma znaczenie. I że historia to sztuka dyskusji, a nie propagandy.

5 stycznia. W 1665 roku w Paryżu ukazał się pierwszy numer „Journal des sçavans”

Najważniejsze rocznice

„Journal des sçavans” był pierwszym europejskim czasopismem naukowym.

fot.domena publiczna „Journal des sçavans” był pierwszym europejskim czasopismem naukowym.

5 stycznia 1665 roku w Paryżu ukazał się pierwszy numer „Journal des sçavans”. Było to pierwsze europejskie czasopismo naukowe.

Publikacja, której autorem był Denis de Salo, posługujący się pseudonimem „Sieur de Hedovville”, obejmowała 12 stron. We wstępie wyjaśniono, że jej celem jest rozpowszechnianie wiedzy o dziełach ukazujących się w Europie, o nowych odkryciach naukowych i osiągnięciach w dziedzinie sztuki, a także zamieszczanie nekrologów znanych osobistości. W pierwszym numerze znalazło się też dziesięć artykułów, w tym teksty poświęcone nowemu teleskopowi, wynalezionemu przez Giuseppe Campaniego, najnowszemu wydaniu traktatu Kartezjusza oraz… narodzinom „potwora” w Oxfordzie.

„Journal des sçavans”, przemianowany w 1791 roku na „Journal des savants” odegrał znaczącą rolę w propagowaniu wiedzy i komunikacji między europejskimi uczonymi. Już kilka miesięcy później czasopismo znalazło naśladowców: podobną inicjatywę podjęto w Wielkiej Brytanii.

Przegląd ukazywał się bez przerwy do 1792 roku. W 1816 roku odtworzono go po ponad dwudziestoletniej przerwie. Ukazuje się do dzisiaj dwa razy do roku.