Twoja Historia

Portal dla tych, którzy wierzą, że przeszłość ma znaczenie. I że historia to sztuka dyskusji, a nie propagandy.

4 listopada. W 1922 roku odkryto grobowiec Tutanchamona

Najważniejsze rocznice

Odkrycie zachowanego z bogatym wyposażeniem grobowca wywołało sensację.

fot.The Times/domena publiczna Odkrycie zachowanego z bogatym wyposażeniem grobowca wywołało sensację.

4 listopada 1922 roku brytyjski archeolog i egiptolog Howard Carter odkrył grobowiec Tutanchamona. Odnalezienie pierwszego niesplądrowanego pochówku faraona wywołało sensację.

Carter już od 31 lat pracował w Egipcie, początkowo prowadząc prace dokumentacyjne (w tym kopiując ścienne inskrypcje i sceny rodzajowe), a następnie jako główny inspektor zabytków w Górnym Egipcie. Od 1907 roku kierował wykopaliskami prowadzonymi przez lorda Carnarvona. Przez wiele lat poszukiwali grobowców w Dolinie Królów. W trakcie prac natknęli się na kilka przedmiotów wskazujących na bliskość miejsca spoczynku Tutanchamona.

Przełom w pracach nastąpił 4 listopada 1922, kiedy natrafiono na pierwszy stopień, prowadzący w głąb grobowca. Już następnego dnia odsłonięto resztę schodów i część drzwi. 26 listopada udało się wejść do dwóch pomieszczeń, w których zachowało się bogate wyposażenie. Sarkofag znajdował się w kolejnym pomieszczeniu, otwartym w lutym 1923 roku.

Odkrycie nienaruszonego grobowca zostało natychmiast nagłośnione przez prasę na całym świecie. Przeszło do historii także dzięki opowieściom o klątwie faraona, która spadła na prowadzących wykopaliska badaczy. Jej ofiarą padł rzekomo nawet sam lord Carnarvon, który zmarł w kwietniu 1923 roku.