Twoja Historia

Portal dla tych, którzy wierzą, że przeszłość ma znaczenie. I że historia to sztuka dyskusji, a nie propagandy.

26 listopada. W 1943 roku zakończyła się konferencja kairska

Najważniejsze rocznice

W konferencji uczestniczyli Czang Kaj-szek, Franklin Delano Roosevelt oraz Winston Churchill.

fot.domena publiczna W konferencji uczestniczyli Czang Kaj-szek, Franklin Delano Roosevelt oraz Winston Churchill.

26 listopada 1943 roku zakończyła się konferencja kairska. Obrady dotyczyły walki aliantów z Japonią i powojennego ładu na Dalekim Wschodzie.

W trwającej od 22 listopada konferencji uczestniczyli prezydent USA Franklin Delano Roosevelt, premier Wielkiej Brytanii Winston Churchill i przywódca Republiki Chińskiej, generalissimus Czang-Kaj-szek. Ze względu na obowiązujący od 1941 roku pakt o neutralności w stosunkach ZSRR z Japonią nie wziął w niej natomiast udziału Józef Stalin. Odbyła się w rezydencji amerykańskiego ambasadora w Egipcie, Alexandra Kirka.

Owocem obrad była tak zwana deklaracja kairska. Strony zobowiązywały się w niej do walki z Japonią aż do bezwarunkowej kapitulacji. Postanowiono, że Japonia będzie musiała zwrócić wyspy na Pacyfiku zajęte po 1914 roku, a także, że okupowane przez nią chińskie terytoria – Mandżuria, Formoza (obecnie Tajwan) i Peskadory – wrócą do Chin. Potwierdzono także wolność i niepodległość Korei. Treść deklaracji została później włączona do deklaracji poczdamskiej z 1945 roku.

Dwa dni po zakończeniu konferencji w Kairze Roosevelt i Churchill spotkali się w Teheranie z Józefem Stalinem. Była to pierwsza konferencja Wielkiej Trójki.