Twoja Historia

Portal dla tych, którzy wierzą, że przeszłość ma znaczenie. I że historia to sztuka dyskusji, a nie propagandy.

31 lipca. W 1666 roku zakończył się rokosz Lubomirskiego

Najważniejsze rocznice

Rokosz Lubomirskiego trwał od 1665 do 1666 roku.

fot.domena publiczna Rokosz Lubomirskiego trwał od 1665 do 1666 roku.

31 lipca 1666 roku zawarto ugodę w Łęgonicach. Porozumienie kończyło trwający od 1665 roku rokosz Lubomirskiego.

Hetman polny koronny Jerzy Sebastian Lubomirski był przywódcą stronnictwa, które sprzeciwiało się wzmacnianiu władzy królewskiej w Polsce, o co zabiegał panujący od 1648 roku Jan II Kazimierz. Spór narastał od początku lat 60. Król, który zapowiadał swoją abdykację, i jego żona, Ludwika Maria Gonzaga, forsowali w tym czasie projekt elekcji kolejnego króla vivente rege. Jednocześnie, wbrew postanowieniom artykułów henrykowskich, próbowali zyskać wpływ na wybór nowego monarchy.

W 1664 roku Lubomirski został oskarżony o zdradę i podżeganie do buntu. Sąd sejmowy pozbawił hetmana urzędów i skazał go na banicję i infamię. Szlachcic zdołał jednak się ukryć, a dzięki pomocy cesarza Leopolda, króla Szwecji Karola XI i Fryderyka Wilhelma z Brandenburgii zgromadził własne wojsko. Udało mu się dwukrotnie zwyciężyć oddziały królewskie: pod Częstochową w 1665 roku i Mątwami w 1666 roku. Zwolennicy zbuntowanego hetmana doprowadzili też do praktycznego paraliżu prac kolejnych sejmów.

Ugoda, do której doszło 31 lipca, oznaczała wygraną środowiska Lubomirskiego. Odzyskał on utracone urzędy i zmusił Jana Kazimierza do rezygnacji z planowanych reform. W zamian musiał ukorzyć się przed królem, przeprosić go i udać się na wygnanie.