Twoja Historia

Portal dla tych, którzy wierzą, że przeszłość ma znaczenie. I że historia to sztuka dyskusji, a nie propagandy.

28 sierpnia. W 1963 roku odbył się marsz Martina Luthera Kinga na Waszyngton

Najważniejsze rocznice

Przemówienie Martina Luthera Kinga wygłoszone w trakcie marszu uznaje się za jedno z najlepszych przemówień w historii.

fot.domena publiczna Przemówienie Martina Luthera Kinga wygłoszone w trakcie marszu uznaje się za jedno z najlepszych przemówień w historii.

28 sierpnia 1963 roku odbył się marsz na Waszyngton. Podczas manifestacji pastor Martin Luther King wygłosił przemówienie rozpoczynające się od słów „Mam marzenie…”.

Demonstracja, zorganizowana przez Kinga, Asę Philipa Randolpha i Bayarda Rustina, była wymierzona przeciwko utrzymującej się w Stanach Zjednoczonych Ameryki segregacji rasowej. Domagano się również podniesienia płacy minimalnej. Pod sztandarem „pracy i wolności” zgromadziło się między 200 a 300 tysięcy osób. Marsz odbył się całkowicie legalnie. Był jednym z największych masowych wystąpień politycznych w historii USA.

Marsz początkowo chciano zorganizować w okolicach Kapitolu, lecz ostatecznie przeniesiono go w stronę Mauzoleum Abrahama Lincolna. To właśnie na stopniach tego budynku pastor King wygłosił przemówienie, w którym postulował zniesienie rasizmu. Wyrażało ono pragnienia i rozwijającego się od lat 50. ruchu praw obywatelskich. Do dzisiaj uznawane jest za jedno z najlepszych przemówień w historii.

Uznaje się, że demonstracja przyczyniła się do zmian legislacyjnych, w tym do przegłosowania Civil Rights Act w 1964 roku. Do dzisiaj jest uznawana za jeden z przełomowych momentów walki o prawa czarnoskórej ludności Stanów Zjednoczonych.