Twoja Historia

Portal dla tych, którzy wierzą, że przeszłość ma znaczenie. I że historia to sztuka dyskusji, a nie propagandy.

28 lutego. W 1933 roku Paul von Hindenburg podpisał dekret „o ochronie narodu i państwa”

Najważniejsze rocznice

Dekret ograniczający prawa obywatelskie został wydany tuż po pożarze Reichstagu.

fot.domena publiczna Dekret ograniczający prawa obywatelskie został wydany tuż po pożarze Reichstagu.

28 lutego 1933 roku prezydent niemiecki Paul von Hindenburg podpisał dekret „O ochronie narodu i państwa”, zawieszający czasowo podstawowe konstytucyjne prawa obywatelskie, w tym między innymi prawo nietykalności osobistej, prawo wolności słowa, wolności zgromadzeń i zrzeszania się. Nowe przepisy pozwalały również na kontrolę treści rozmów telefonicznych i korespondencji oraz  ograniczały działanie partii politycznych.

Dekret został wydany w następstwie podpalenia w nocy z 27 na 28 lutego gmachu niemieckiego Reichstagu. Do jego podpisania namawiał prezydenta sprawujący od końca stycznia 1933 roku urząd kanclerza Rzeszy Adolf Hitler.

W praktyce wejście nowego prawa w życie pozwoliło nazistom, będącym główną siłą w parlamencie, rozprawić się z opozycją. Pierwszymi ofiarami nowego porządku stali się komuniści, oskarżeni o podpalenie Reichstagu. Represje dotknęły jednak także przedstawicieli innych ugrupowań.

Atmosfera narastającego terroru w dużym stopniu wpłynęła na wyniki kolejnych wyborów parlamentarnych, które odbyły się kilka dni po wydaniu dekretu, 5 marca 1933 roku. Przyniosły one NSDAP 44% głosów i ugruntowały dominującą pozycję partii. Był to kolejny krok na drodze do zaprowadzenia w Niemczech dyktatury monopartii.