27 stycznia. W 1606 roku odbył się proces w sprawie spisku prochowego
Najważniejsze rocznice
27 stycznia 1606 roku rozpoczął się odbył się proces grupy zamachowców zamieszanych w spisek prochowy. W listopadzie poprzedniego roku odkryto i udaremniono ich plany wysadzenia angielskiego parlamentu.
Inicjatorem spisku był Robert Catesby, arystokrata z katolickiej rodziny, który już wcześniej występował przeciwko angielskim władcom. Zgromadził wokół siebie grupę katolików, których celem było zgładzenie króla Jakuba I. Wspólnie opracowali plan, by w podziemiach parlamentu umieścić ładunki wybuchowe i zdetonować je w momencie otwarcia obrad. W przypadku powodzenia zginąłby nie tylko Jakub, ale także członkowie Izby Lordów i Izby Gmin. Następnie grupa zamierzała wywołać antykrólewskie powstanie.
Sprawa wydała się w nocy z 4 na 5 listopada 1605 roku, w momencie, gdy pod budynkiem leżało już 36 beczek prochu. Aresztowano pilnującego ich Guya Fawkesa. Już wcześniej sami spiskowcy częściowo się zdradzili – obawiając się, że wśród ofiar wybuchu znajdą się także katolicy, ostrzegli Williama Parkera, barona Monteagle, by w wyznaczonym dniu nie pojawiał się w parlamencie.
Między innymi dzięki zeznaniom Fawkesa szybko schwytano większość uczestników spisku. Catesby wraz z drugim przywódcą grupy, Thomasem Percym, zginął już 8 listopada. Ośmiu zamachowców postawiono przed sądem. Wszyscy zostali skazani na śmierć przez powieszenie i poćwiartowanie.
W Wielkiej Brytanii co roku 5 listopada świętuje się rocznicę udaremnienia spisku. Dzień ten znany jest jako „dzień Guya Fawkesa”, podczas którego dzieci palą kukły wyobrażające pierwszego zatrzymanego spiskowca. Odbywają się wówczas także pokazy sztucznych ogni.