Twoja Historia

Portal dla tych, którzy wierzą, że przeszłość ma znaczenie. I że historia to sztuka dyskusji, a nie propagandy.

27 grudnia. W 1918 roku wybuchło powstanie wielkopolskie

Najważniejsze rocznice

Walki w Poznaniu rozpoczęły się krótko po płomiennym przemówieniu Ignacego Jana Paderewskiego.

fot.Leon Prauziński/domena publiczna Walki w Poznaniu rozpoczęły się krótko po płomiennym przemówieniu Ignacego Jana Paderewskiego.

27 grudnia 1918 roku wybuchło powstanie wielkopolskie. Walki rozpoczęły się w Poznaniu, do którego dzień wcześniej przyjechał Ignacy Jan Paderewski.

W stolicy Wielkopolski napięcie narastało już od dłuższego czasu. Dokładny przebieg granic między Niemcami a odrodzoną Polską nie był jeszcze ustalony. W mieście stacjonowali żołnierze niemieccy, ale polskie organizacje niepodległościowe dążyły do przejęcia władzy.

Przyjazd Paderewskiego, któremu władze pruskie próbowały ze wszystkich sił zapobiec, zaognił sytuację. Manifestacje polskie i niemieckie przerodziły się w regularne walki. By zapanować nad powiększającym się chaosem, Polacy powierzyli dowodzenie kapitanowi Stanisławowi Taczakowi.

Na początku stycznia 1919 roku Poznań znalazł się w polskich rękach. Zryw rozlał się już wówczas po całej dzielnicy. Armia powstańcza zgromadziła w krótkim czasie 100 tysięcy ochotników. Dzięki ich wysiłkowi, popartemu staraniami polskiej dyplomacji na konferencji wersalskiej, Wielkopolska znalazła się w granicach II Rzeczpospolitej.