Twoja Historia

Portal dla tych, którzy wierzą, że przeszłość ma znaczenie. I że historia to sztuka dyskusji, a nie propagandy.

22 listopada. W 1963 roku zamordowano prezydenta USA Johna F. Kennedy’ego

Najważniejsze rocznice

Prezydent pojawił się w Dallas, by rozpocząć kampanię przed planowanymi na jesień 1964 roku wyborami.

fot.Walt Cisco, Dallas Morning News/domena publiczna Prezydent pojawił się w Dallas, by rozpocząć kampanię przed planowanymi na jesień 1964 roku wyborami.

22 listopada 1963 roku w Dallas miał miejsce zamach na prezydenta Stanów Zjednoczonych Johna F. Kennedy’ego. Okoliczności wydarzenia do dzisiaj nie zostały w pełni wyjaśnione.

Prezydent Kennedy rozpoczynał w Dallas swoją kampanię wyborczą przed zaplanowanymi na jesień następnego roku wyborami. Chciał jednocześnie załagodzić spory między teksańskimi członkami Partii Demokratycznej.

Trasę wizyty wyznaczono tak, by umożliwić prezydentowi możliwie duży kontakt z mieszkańcami miasta. Konwój zmierzał do Trade Martu, gdzie Kennedy miał się spotkać z lokalnymi działaczami i biznesmenami. Strzały padły około godziny 12.30 czasu lokalnego, gdy samochód, w którym prezydent siedział z żoną i gubernatorem Teksasu, Johnem Connally’m, przejeżdżał przez Dealey Plaza.

Kennedy został trafiony w szyję i głowę. Gdy konwój dojechał do szpitala, stwierdzono zgon. Ranny został również John Connally.

Sprawcą zamachu był Lee Harvey Oswald, były żołnierz piechoty morskiej. Strzelał z pobliskiego budynku. Został aresztowany mniej więcej godzinę po wydarzeniu. Dwa dni później, kiedy przewożono go do więzienia, został zastrzelony przez Jacka Leona Ruby’ego.

Komisja Warrena, badająca okoliczności zgonu prezydenta, stwierdziła w wyniku przeprowadzonego przez siebie śledztwa, że zarówno Oswald, jak i Ruby działali na własną rękę. Wciąż jednak popularne są teorie, zgodnie z którymi w zamach zamieszane były jeszcze różne inne osoby i organizacje.