Twoja Historia

Portal dla tych, którzy wierzą, że przeszłość ma znaczenie. I że historia to sztuka dyskusji, a nie propagandy.

19 lutego. W 1945 roku rozpoczęła się bitwa o Iwo Jimę

Najważniejsze rocznice

Góra Suribachi była ważnym punktem strategicznym na Iwo Jimie. Jej zdobycie przez Amerykanów praktycznie przesądziło los bitwy.

fot.domena publiczna Góra Suribachi była ważnym punktem strategicznym na Iwo Jimie. Jej zdobycie przez Amerykanów praktycznie przesądziło los bitwy.

19 lutego 1945 roku rozpoczęła się bitwa o Iwo Jimę. Była ważnym epizodem toczącej się w trakcie II wojny światowej między Stanami Zjednoczonymi a Japonią wojny o Pacyfik.

Zdobycie kontroli nad ufortyfikowaną przez Japończyków wyspą było dla Amerykanów istotne ze względu na jej położenie w połowie drogi między Marianami, skąd wyruszały alianckie bombowce, a Wyspami Japońskimi. Chcieli wykorzystać lotnisko do zapewnienia swojej flocie powietrznej dodatkowej ochrony ze strony samolotów myśliwskich.

Decydujące dla przebiegu bitwy były pierwsze dni. Już 20 lutego zdobyto lotnisko, a pięć dni później także górę Suribachi, na której rozmieszczona była japońska artyleria. Mimo tych zwycięstw walki trwały jeszcze ponad miesiąc. Bitwa zakończyła się 26 marca 1945 roku zwycięstwem Amerykanów.

Lotnisko na Iwo Jimie stało się w następnych miesiącach nie tylko dodatkową bazą amerykańskiego lotnictwa, ale też bezpieczną przystanią dla samolotów, które zostały postrzelone nad Wyspami Japońskimi. Dzięki temu udało się ocalić życie wielu lotników.