Twoja Historia

Portal dla tych, którzy wierzą, że przeszłość ma znaczenie. I że historia to sztuka dyskusji, a nie propagandy.

19 listopada. W 1863 roku Abraham Lincoln wygłosił przemowę gettysburską

Najważniejsze rocznice

Lincoln wygłosił przemówienie podczas uroczystości przenoszenia ciał żołnierzy poległych w bitwie pod Gettysburgiem na wojskowy cmentarz.

fot.domena publiczna Lincoln wygłosił przemówienie podczas uroczystości przenoszenia ciał żołnierzy poległych w bitwie pod Gettysburgiem na wojskowy cmentarz.

19 listopada 1863 roku prezydent USA Abraham Lincoln wygłosił przemowę gettysburską. Jego krótka wypowiedź jest uważana za jedną z najważniejszych deklaracji amerykańskich zasad.

Lincoln przemawiał na wojskowym cmentarzu w Gettysburgu w czasie wojny secesyjnej, cztery i pół miesiąca po tym, jak wojska Unii pokonały w tym regionie oddziały Konfederacji. Od 17 listopada trwało przenoszenie ciał poległych żołnierzy z ich grobów na polu bitwy na właściwe miejsce spoczynku. Prezydent został poproszony o wygłoszenie kilku okolicznościowych słów. Wystąpił jako trzeci, po modlitwie poprowadzonej przez pastora T. H. Stocktona i przemówieniu Edwarda Everetta.

Przemowa Lincolna była krótka – składała się zaledwie z około 270 słów. Prezydent nawiązał do Deklaracji Niepodległości, ogłoszonej 87 lat wcześniej. Oddając cześć poległym, podkreślił jednocześnie, że obowiązkiem narodu jest dalsza walka. Wyraził nadzieję, że „naród doczeka się odrodzenia wolności – i że rządy ludu, przez lud i dla ludu nie znikną z powierzchni ziemi”.