Twoja Historia

Portal dla tych, którzy wierzą, że przeszłość ma znaczenie. I że historia to sztuka dyskusji, a nie propagandy.

18 września. W 96 roku Marek Kokcejusz Nerwa został rzymskim cesarzem

Najważniejsze rocznice

Nerwa panował w latach 96-98.

fot.Marie-Lan/domena publiczna Nerwa panował w latach 96-98.

18 września 96 roku Marek Kokcejusz Nerwa został rzymskim cesarzem. Rozpoczęła się epoka rządów tak zwanych „pięciu dobrych cesarzy”.

Nerwa objął władzę w Rzymie po śmierci Domicjana, ostatniego cesarza z dynastii Flawiuszy. Najprawdopodobniej brał udział w spisku, który miał na celu obalenie niepopularnego zwłaszcza wśród senatorów władcy. Na wiele sposobów próbował odcinać się od swojego poprzednika, pozwalając między innymi wielu wygnanym przez niego osobom wrócić do Rzymu.

Rządy nowego cesarza potrwały zaledwie kilkanaście miesięcy. Spekuluje się zresztą, że został wybrany właśnie ze względu na swój wiek – w momencie wyboru miał 66 lat – oraz…bezdzietność. Tej ostatniej zaradził, adoptując i wskazując na swojego następcę Trajana, dowódcę wojsk rzymskich na froncie germańskim.

Trwająca od 96 do 180 roku epoka dobrych cesarzy uważana jest często za złoty wiek rzymskiego imperium. Obejmuje ona rządy Nerwy, Trajana, Hadriana, Antoninusa Piusa i Marka Aureliusza. Przekazywanie tronu odbywało się w tym czasie w sposób pokojowy – cesarze wzorem Nerwy adoptowali swoich następców.