

Portal dla tych, którzy wierzą, że przeszłość ma znaczenie. I że historia to sztuka dyskusji, a nie propagandy.
18 sierpnia 1868 roku miało miejsce całkowite zaćmienie Słońca. Było widoczne w Indiach. Podczas obserwacji tego zjawiska astronom Pierre Janssen odkrył hel.
Janssen studiował promieniowanie słoneczne i jego zakłócenia, wywołane przez ziemską atmosferę. W 1868 roku został wysłany przez działające we Francji Biuro Długości Geograficznych do indyjskiego miasta Guntur, by obserwować nadchodzące zaćmienie Słońca.
W trakcie badań astronom zauważył pomarańczowy prążek w widmie korony słonecznej. Nie dało się go sklasyfikować za pomocą żadnego ze znanych w tym czasie pierwiastków.
Kilka miesięcy później, w październiku 1868 roku, do podobnych wniosków doszedł angielski astronom Norman Lockyer. To on, wraz z chemikiem Edwardem Franklandem, nadał nowemu pierwiastkowi nazwę „hel”. Na pamiątkę sposobu jego odkrycia nawiązywała ona do imienia greckiego boga Słońca, Heliosa.
Bitwa pod Gwoźdźcem, Gwoździec (18 sierpnia 1531) – Latem 1531 na Pokucie ruszył hetman wielki koronny Jan Tarnowski na czele ok. 5 tys. jazdy, 1,2 tys. piechoty z 12 działami. Wyprawa miała za zadanie wyparcie z miast załóg mołdawskich...
Oblężenie Kamieńca Podolskiego, Kamieniec Podolski (18 sierpnia – 3 września 1672) – W czasie wojny polsko-tureckiej 80-tysięczna armia turecka pod wodzą sułtana Mehmeta IV rozłożyła się obozem pod Kamieńcem. Miasto nie było przygotowane do wytrzymania długiego oblężenia. Słaba załoga...