Twoja Historia

Portal dla tych, którzy wierzą, że przeszłość ma znaczenie. I że historia to sztuka dyskusji, a nie propagandy.

15 października. W 1793 roku skazano na śmierć Marię Antoninę

Najważniejsze rocznice

Proces Marii Antoniny trwał w dniach 14-15 października 1793 roku.

fot.Pierre Bouillon/domena publiczna Proces Marii Antoniny trwał w dniach 14-15 października 1793 roku.

15 października 1793 roku była królowa Francji Maria Antonina, zwana „wdową Capet”, po dwudniowym procesie została skazana na karę śmierci.

Przedstawiciele lewicy Zgromadzenia Narodowego domagali się procesu byłej królowej niemal od momentu egzekucji Ludwika XVI w styczniu 1793 roku. W marcu za postawieniem Marii Antoniny w stan oskarżenia domagał się sam Maksymilian Robespierre. Ostatecznie decyzja o zajęciu się sprawą upadłej monarchini zapadła 5 października 1793 roku.

Wstępne przesłuchanie królowej odbyło się tydzień później. W jego trakcie oskarżano ją między innymi o marnotrawienie publicznych pieniędzy, nastawianie Ludwika XVI przeciwko uchwalonej w 1791 roku konstytucji oraz o spiskowanie w celu zniszczenia uzyskanej dzięki rewolucji wolności i przywrócenia monarchii.

Podobne zarzuty padły podczas procesu toczącego się w dniach 14-15 października przed trybunałem rewolucyjnym. Sugerowano wówczas także, że była królowa molestowała swojego syna, Ludwika Karola. Twierdzenia te popierano między innymi… pornograficznymi pamfletami rozpowszechnianymi w poprzednich dekadach. Mimo, że Marii Antoninie nie szczędzono żadnych upokorzeń, zachowała spokój, budząc nawet współczucie i litość zgromadzonej publiczności.

Pod koniec drugiego dnia postępowanie zakończyło się wyrokiem śmierci dla „wdowy Capet”. Egzekucja odbyła się następnego dnia.