Twoja Historia

Portal dla tych, którzy wierzą, że przeszłość ma znaczenie. I że historia to sztuka dyskusji, a nie propagandy.

14 września. W 1641 roku Monako stało się francuskim protektoratem

Najważniejsze rocznice

Honoriusz II rządził w Monako w latach 1604-1662.

fot.domena publiczna Honoriusz II rządził w Monako w latach 1604-1662.

14 września 1641 roku w Péronne książę Monako Honoriusz II i król Francji Ludwik XIII podpisali traktat, na mocy którego Monako stało się francuskim protektoratem.

Przed 1641 rokiem coraz większe wpływy w księstwie uzyskiwała Hiszpania. Proces ten przybrał na sile po śmierci ojca Honoriusza II, gdy regencję w imieniu małoletniego króla sprawował jego stryj, Fryderyk Landi. W 1605 roku podpisano z rządem w Madrycie kolejną umowę, zezwalając na obecność hiszpańskiego garnizonu w Monako.

Oddając się pod opiekę króla francuskiego, Honoriusz II chciał uniezależnić się od Hiszpanii. Zabiegi w tym kierunku czynił już wcześniej. W 1633 roku Madryt uznał go za suwerennego władcę. Pozostawała jednak jeszcze sprawa pozostającego w miniaturowym państwie obcego oddziału; właśnie tu Honoriusz II widział pole dla francuskiej pomocy.

Traktat z września 1641 roku zawierał gwarancje suwerenności księcia. Zapewniał też Honoriuszowi II udział we wszelkich francuskich traktatach i przyznawał mu prawa do wybranych terytoriów jako kompensatę za utracone domeny w habsburskiej Hiszpanii. Na terenie Monako pojawiły się jednak znowu obce wojska, tym razem francuskie. Porozumienie przetrwało ponad 150 lat, aż do czasów rewolucji francuskiej. Stworzyło też podstawy współpracy między Monako i Francją, do których powrócono znowu w XIX wieku.