Twoja Historia

Portal dla tych, którzy wierzą, że przeszłość ma znaczenie. I że historia to sztuka dyskusji, a nie propagandy.

13 września. W 1637 roku Cecylia Renata została koronowana na królową Polski

Najważniejsze rocznice

W chwili koronacji Cecylia Renata miała 26 lat.

fot.Peter Danckerts de Rij/domena publiczna W chwili koronacji Cecylia Renata miała 26 lat.

13 września 1637 roku Cecylia Renata Habsburżanka została koronowana na królową Polski. Panowała u boku króla Władysława IV Wazy do 1644 roku.

Koronacja nowej królowej odbyła się w dzień po jej ślubie z Władysławem. Po raz pierwszy uroczystości te odbyły się nie w Krakowie, a w Warszawie, nowej stolicy państwa. Wcześniej, w sierpniu 1637 roku, ślub per procura odbył się w Wiedniu. Króla na ceremonii zastępował wówczas jego brat, Jan Kazimierz.

Do mariażu doszło po długich pertraktacjach. Wprawdzie Habsburżankę już wcześniej planowano wydać za Wazę, polski król myślał raczej o ożenku z wdową po Gustawie Adolfie lub którąś z protestanckich niemieckich księżniczek. Dopiero, kiedy nadzieje na realizację tych zamiarów się rozwiały, zdecydował się na Cecylię. Co ciekawe, z żoną łączyło go bliskie pokrewieństwo. Byli kuzynami pierwszego stopnia, jako że matka Władysława, Anna Habsburżanka, była siostrą ojca Cecylii, Ferdynanda II Habsburga.

Królewska para w ciągu 7 lat małżeństwa doczekała się trójki dzieci. Żadne z nich nie dożyło jednak dorosłości. Sama Cecylia zmarła w dzień po ostatnim porodzie na skutek zakażenia. Wkrótce u boku Władysława IV zastąpią ją Ludwika Maria Gonzaga.