Twoja Historia

Portal dla tych, którzy wierzą, że przeszłość ma znaczenie. I że historia to sztuka dyskusji, a nie propagandy.

13 października. W 1761 roku doszło do samobójstwa Marca-Antoine’a

Najważniejsze rocznice

Jean Calas został oskarżony i skazany za zamordowanie swojego syna.

fot.Casimir Destrem/domena publiczna Jean Calas został oskarżony i skazany za zamordowanie swojego syna.

13 października 1761 roku powiesił się Marc-Antoine, syn kupca Jeana Calasa. Oskarżenie i skazanie jego ojca za morderstwo dokonane na własnym dziecku stało się symbolem prześladowań kalwinistów we Francji.

W połowie XVIII wieku niekatolicy mieli wprawdzie wolność wyznania, ale byli pozbawieni wielu praw publicznych. Marc-Antoine, który zdobył wykształcenie prawnicze, nie otrzymał wydawanego przez katolickich duchownych zaświadczenia koniecznego do wykonywania zawodu.

Początkowo to rodzina chciała ukryć fakt, że powodem śmierci młodzieńca było samobójstwo. Chciano wyprawić mu chrześcijański pogrzeb. Wkrótce jednak oskarżenie padło na Jeana Calasa. Twierdzono, że zabił on syna, ponieważ ten chciał się nawrócić na katolicyzm.

Proces Calasa, toczący się przed sądem w Tuluzie, trwał do marca 1762 roku. W jego trakcie mężczyzna był wielokrotnie torturowany. W końcu został uznany za winnego i skazany na śmierć poprzez łamanie kołem. Wyrok wykonano 10 marca.

Chcąc oczyścić imię zmarłego ojca brat Marca-Antoine’a poprosił o wstawiennictwo Voltaire’a. Słynny filozof rzeczywiście zdecydował się na interwencję w tej sprawie, prowadząc do wznowienia dochodzenia w 1764 roku. Ostatecznie w 1765 roku Calas został zrehabilitowany, a jego rodzina otrzymała pieniężne odszkodowanie.