Twoja Historia

Portal dla tych, którzy wierzą, że przeszłość ma znaczenie. I że historia to sztuka dyskusji, a nie propagandy.

13 lutego. W 1945 roku rozpoczęło się bombardowanie Drezna

Najważniejsze rocznice

W wyniku bombardowania Drezno zostało praktycznie zrównane z ziemią.

fot.Bundesarchiv,/ G. Beyer / CC-BY-SA 3.0 W wyniku bombardowania Drezno zostało praktycznie zrównane z ziemią.

13 lutego 1945 roku rozpoczęło się bombardowanie Drezna. Naloty dywanowe na stolicę Saksonii były prowadzone przez lotnictwo brytyjskie i amerykańskie. Trwały dwa dni. Na miasto zrzucono ponad 3900 ton bomb i urządzeń zapalnych. Szacuje się, że w wyniku ataku zginęło nawet 25 tysięcy ludzi. Centrum, a także infrastruktura przemysłowa i militarna uległy niemal całkowitemu zniszczeniu w wielkim pożarze.

Drezno zostało wybrane jako cel ataku ze względu na swoje rzekome znaczenie dla zaopatrzenia armii III Rzeszy. Nalot miał także osłabić morale walczącej w obronie III Rzeszy ludności.

Atak na miasto wzbudził wiele kontrowersji. Kwestionowano jego rzeczywiste znaczenie dla alianckiej ofensywy i wskazywano, że nie miał większego znaczenia dla wyniku wojny. Dla niemieckiej skrajnej prawicy fakt zbombardowania Drezna stał się natomiast punktem wyjścia dla oskarżania aliantów o zbrodnie wojenne równe nazistowskim, przy czym z reguły znacząco zawyżano liczbę ofiar.

W kolejnych miesiącach Drezno jeszcze dwa razy stało się celem alianckich nalotów, w marcu i kwietniu 1945 roku. Ich zasięg był już jednak znacznie mniejszy.