Twoja Historia

Portal dla tych, którzy wierzą, że przeszłość ma znaczenie. I że historia to sztuka dyskusji, a nie propagandy.

12 stycznia. W 1528 roku Gustaw I Waza został królem Szwecji

Najważniejsze rocznice

Gustaw I Waza rządził w Szwecji do 1560 roku.

fot.Jacob Binck/domena publiczna Gustaw I Waza rządził w Szwecji do 1560 roku.

12 stycznia 1528 roku Gustaw I Waza został koronowany na króla Szwecji. Założona przez niego dynastia rządziła krajem do 1654 roku.

Urodzony w 1496 roku Gustaw był synem Eryka Johanssona, który został w 1520 roku zamordowany wraz z innymi szwedzkimi arystokratami na rozkaz króla Danii, Chrystiana II. Rok po śmierci ojca stanął na czele antyduńskiego powstania. W tym samym czasie został regentem Szwecji; w 1523 roku obwołano go królem. W następnym roku udało mu się doprowadzić do zerwania zdominowanej przez Danię unii kalmarskiej.

W ciągu ponad trzydziestoletnich rządów Gustawowi udało się zapewnić dziedziczność tronu i umocnić tym samym rządy założonej przez siebie dynastii. Szwedzki parlament podjął decyzje w tej kwestii w 1544 roku. Król od początku starał się też ograniczyć wpływy katolicyzmu w państwie. Już pod koniec lat 20. XVI stulecia uznał luteranizm za równouprawnioną religię; w 1540 roku zerwał ostatecznie z Rzymem, a sam został uznany za głowę Kościoła w Szwecji.

Gustaw rządził do 29 września 1560 roku. Po jego śmierci władzę w Szwecji objął jego syn, Eryk XIV. Niedługo później Wazowie zasiedli także na tronie polskim, który zajmowali w latach 1587-1668.