Twoja Historia

Portal dla tych, którzy wierzą, że przeszłość ma znaczenie. I że historia to sztuka dyskusji, a nie propagandy.

12 sierpnia. W 1851 roku Isaak Singer opatentował nowoczesną maszynę do szycia

Najważniejsze rocznice

Maszyny Singera były pierwszymi praktycznymi i sprawnie działającymi maszynami do szycia.

fot.Vincent de Groot/CC BY-SA 4.0 Maszyny Singera były pierwszymi praktycznymi i sprawnie działającymi maszynami do szycia.

12 sierpnia 1851 roku Isaak Merritt Singer opatentował udoskonaloną wersję maszyny do szycia. Była to pierwsza praktyczna współczesna maszyna, zdolna do wykonania nawet 900 szwów na minutę.

Prototypy maszyn do szycia, projektowane, by przyspieszyć pracę szwaczek, powstawały już od połowy XVIII wieku. Pierwsze konstrukcje, opracowane przez Charlesa Wiesenthala czy Berthelemy’ego Thimonniera,  okazywały się wadliwe. Przełomem było wynalezienie przez Eliasa Howe’a i Waltera Hunta urządzenia stosującego podwójny ścieg, jednak także ich maszyny dość szybko się psuły.

Singer, nowojorski mechanik i wynalazca, zetknął się z maszynami do szycia około 1850 roku w sklepie Orsona C. Phelpsa w Bostonie. Na prośbę kupca zajął się ich udoskonalaniem. Doszedł do wniosku, że urządzenia będą działały znacznie lepiej, jeśli czółenko będzie poruszało się po liniach prostych, a nie po okręgu. Zastąpił też zakrzywione igły prostymi. Od razu podjął też starania o zabezpieczenie swojego wynalazku. Otrzymał na niego patent o numerze 8294.