Janusz III (ur. 1502, zm. 9/10 III 1526) – książę czerski, liwski, warszawski, nurski, łomżyński, ciechanowski, różański, zakroczymski, wyszogrodzki i wiski, syn Konrada III Rudego i Anny, córki Mikołaja Radziwiłła, wojewody wileńskiego.
Po śmierci ojca (1503) objął nominalnie władzę wraz z bratem Stanisławem. Faktyczne rządy sprawowała matka, jako regentka z nadania króla Aleksandra Jagiellończyka. Po 1518 r. rządził wspólnie z bratem aż do jego śmierci w 1524 r. Od 1523 r. z nadania króla Zygmunta I Starego posiadane ziemie stanowiły jego dobra dziedziczone w linii męskiej.
Jak wielu z książąt mazowieckich w tym czasie porządkował i kodyfikował prawa. Wydawał także statuty przeciwko innowiercom. W źródłach został opisany negatywnie jako pijak. Pochowany został w kolegiacie św. Jana w Warszawie. Nie miał żony. Był ostatnim z linii Piastów mazowieckich zapoczątkowanej ponad 300 lat wcześniej przez Siemowita I. Jego śmierci, podobnie jak śmierci brata, towarzyszyła atmosfera skandalu. Plotkowano o otruciu Janusza z rozkazu królowej Bony. Zygmunt I powołał nawet specjalna komisje, mającą wyjaśnić okoliczności śmierci ostatnich Piastów mazowieckich.