Janusz II (ur. przed 1455, zm. 1495) – książę łomżyński, ciechanowski, płocki i wiski, pogrobowiec Bolesława IV i Barbary, księżniczki ruskiej.
Od 1471 r. posiadał wydzieloną dzielnicę w ziemi łomżyńskiej, ciechanowskiej i różańskiej, którą w następnych latach systematycznie powiększał. W 1475 r. otrzymał od Kazimierza III ziemie wiską, płocką, płońską i zawkrzeńską, zaś w 1488 r. ziemię wyszogrodzką i najprawdopodobniej Warszawę.
Jego polityka zmierzała do stałego powiększania swej dzielnicy. Dbał o rycerstwo, nadając nowe i potwierdzając stare przywileje, nie uciekał też od sprzedaży przywilejów. Spierał się z biskupem płockim o podział dziesięcin. W polityce międzynarodowej dbał o dobre stosunki z zakonem krzyżackim, zawierając z nim układy. W stosunku do Polski uważał się za najlepszego kandydata na króla po śmierci Kazimierza IV Jagiellończyka. Podjął nawet pewne kroki dla wymuszenia swojej kandydatury na sejmie piotrkowskim. Zmarł nagła śmiercią i jako ostatni z Piastów mazowieckich został pochowany w katedrze płockiej. Prawdopodobnie nie był żonaty. Król Jan I Olbracht wcielił jego ziemie do Korony, nadając je jednocześnie Konradowi III jako lenno.