Twoja Historia

Portal dla tych, którzy wierzą, że przeszłość ma znaczenie. I że historia to sztuka dyskusji, a nie propagandy.

„1670” – nowy grudniowy serial Netflixa wraca do XVII wieku i pokazuje polską szlachtę

Netflix / fot. Robert Paka

A wszystko to w jednej z najnowszych produkcji Netflixa, którego premiera została zaplanowana właśnie na grudzień tego roku. Będzie to serial pt. „1670”, którego akcja ma dziać się dokładnie w tym roku.

Jednak nie powinniśmy się spodziewać „normalnego” serialu, osadzonego w realiach historycznych. Będzie to bowiem satyra na przywary szlacheckie, komedia, miejscami wręcz czarna, pełna absurdów, w której nie będzie brakować i aluzji do współczesności. Natomiast sami bohaterowie będą łamać tzw. czwartą ścianę, bezpośrednio się do nas zwracając.

Fabuła serialu będzie kręcić się wokół postaci szlachcica Jana i jego otoczenia oraz jego życiowego marzenia. Ów Jan, będący właścicielem prawie połowy wsi Adamczycha osiągnął w swoim życiu wiele ciężką pracą. Swoich chłopów. O czym zaś Jan tak marzy? Ano o tym, by zapisać się czymś wielkim na kartach historii Polski. Ale nie jest to łatwe.

Bo otoczenie co rusz rzuca Janowi jakieś kłody pod nogi. Znowu chcą podnieść podatki – trzeba wetować. Córka nieposłuszna, taka dobra partia ten syn magnata, a ona nie chce za niego wyjść. Chłopi się stawiają, nie chce im się pracować. A tu tuż obok jeden z sąsiadów, niejaki Andrzej, chce przebić Jana w ilości zebranych plonów! Jak widzicie (autor tego newsa właśnie łamie czwartą ścianę) Jan nie ma łatwego życia…

W roli Jana zobaczymy Bartłomieja Topę, natomiast jego żonę Zofię gra Katarzyna Herman. W niezależną córkę Anielę wciela się Martyna Byczkowska, która ma jeszcze dwóch braci: Stanisława (Michał Balicki) oraz Jakuba (Michał Sikorski). Innymi istotnymi postaciami są chłop Maciej (Kirył Pietruczuk) oraz co prawda chwilowo bez ziemi, ale za to szlachcic w szóstym pokoleniu Bogdan (Dobromir Dymecki). Reżyserami serialu są Maciej Buchwald oraz Kordian Kądziela.

Natomiast sam pomysł i scenariusz serialu zawdzięczamy Jakubowi Rużylle, który stworzył również scenariusze do „The Office PL”, „Kryptonim Polska” oraz „Sexify 2″. Za produkcję zaś odpowiadają Jan Kwieciński i Ivo Krankowski oraz Akson Studio. Zobaczmy zatem, czy ten produkt spełni nasze oczekiwania!

Źródła:

  1. Netflix zapowiada serial o polskiej szlachcie. „1670” będzie komedią, https://kultura.onet.pl/film/wiadomosci/netflix-zapowiada-serial-o-polskiej-szlachcie-1670-bedzie-satyra/kcb7n46, dostęp: 05.10.2023.
  2. Polska szlachta w krzywym zwierciadle. Zobacz teaser „1670” od Netfliksa, https://teleshow.wp.pl/polska-szlachta-w-krzywym-zwierciadle-zobacz-teaser-1670-od-netfliksa-6948865767451264a, dostęp: 05.10.2023.
  3. Siennica, 1670 – zwiastun polskiego serialu Netflixa. Satyra o szlachcicach w stylu Biura, https://naekranie.pl/aktualnosci/1670-zwiastun-polski-serial-netflix-1696500495, dostęp: 05.10.2023.
  4. Szlachecka wieś w krzywym zwierciadle. Netflix zapowiada nowy polski serial „1670”, https://www.wirtualnemedia.pl/artykul/1670-serial-netflix-obsada-premiera-kiedy-gdzie-ogladac, dostęp: 05.10.2023.

 

Komentarze

brak komentarzy

Dodaj komentarz

Jeśli chcesz zgłosić literówkę lub błąd ortograficzny kliknij TUTAJ.