Twoja Historia

Portal dla tych, którzy wierzą, że przeszłość ma znaczenie. I że historia to sztuka dyskusji, a nie propagandy.

Wawel otwiera nową atrakcję.

Oficjalne wręczenie promesy Społecznego Komitetu Odnowy Zabytków Krakowa, fot. materiały prasowe

Tym razem będziemy mogli zejść do podziemi Wawelu. I stać pierwszymi turystami, którzy się tam znaleźli. Uruchomienie podziemnej trasy turystycznej zaplanowane zostało na jesień tego roku, a trasa ta przebiegać będzie pod wschodnim skrzydłem zamku. 

 

Całkowity koszt projektu Wawel podziemny to ponad 12 381 000 zł, przy czym Społeczny Komitet Odnowy Zabytków Krakowa przekazał na ten cel 4 094 000 zł. Pozostałą zaś kwotę zapewniło Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Będziemy zatem mogli poznać tę słynną budowlę od fundamentów – i to również w sensie dosłownym. Budowa samych piwnic Wawelu została ukończona w 1524 roku, ale z biegiem czasu zamieniły się one w magazyn, w którym znajdowały się m.in. detale architektoniczne. To ma ulec zmianie i po raz pierwszy w 500-letniej historii tych podziemi zawitać tam mają turyści. Początek trasy ma być zlokalizowany w okolicy Dziedzińca Arkadowego, gdzie z kolei zobaczymy m.in. ekspozycję opowiadającą o wodzie na Wawelu, która znajdzie się w Sieni Studziennej. Natomiast meta trasy znajdować się będzie w Ogrodach Królewskich. Co ważne: cała trasa będzie dostępna także dla osób z ograniczoną możliwością ruchu.

Czytaj także: Wawel – historia zamku  

O historii podziemi Wawelu, jak i innych, wcześniejszych budowli opowiedzą nam również najnowsze zdobycze techniki. Przygotujmy się, chociażby na „wyreżyserowaną grę światła”. Na miejscu spotkamy również ekspozytory służące do samodzielnego poszerzania wiedzy, projekcje multimedialne oraz rekonstrukcje 3D. Zwiedzający uzyskają również dostęp do magazynu studyjnego, w którym na co dzień w dalszym ciągu będą pracować muzealnicy i naukowcy.

Projekt wykonawczy wystawy autorstwa Marka Suchowiaka. fot. materiały prasowe

To jeszcze nie koniec przygotowywanych podziemnych atrakcji. Oto bowiem do 2025 roku prowadzona będzie przebudowa i rozbudowa podziemnych rezerwatów archeologicznych znajdujących się w innych miejscach wawelskiego wzgórza. Czeka nas naprawdę sporo zwiedzania!

Źródła:

 1. Kwiatkowska-Kopka, Zamek Królewski na Wawelu uruchamia trasę podziemną. Pierwsi turyści zwiedzą ją już w tym rokuhttps://www.polskieradio.pl/13/53/artykul/3123562,zamek-krolewski-na-wawelu-uruchamia-trase-podziemna-pierwsi-turysci-zwiedza-ja-juz-w-tym-roku, dostęp: 02.03.2023.
 2. Piątkowska, Kraków. Turyści wejdą tu po raz pierwszy w historii zamku! Wawel uruchamia nową podziemną trasęhttps://gazetakrakowska.pl/krakow-turysci-wejda-tu-po-raz-pierwszy-w-historii-zamku-wawel-uruchamia-nowa-podziemna-trase/ar/c13-17306215, dostęp: 02.03.2023.
 3. Zamek Królewski na Wawelu uruchamia podziemną trasę turystycznąhttps://krknews.pl/zamek-krolewski-na-wawelu-uruchamia-podziemna-trase-turystyczna/, dostęp: 02.03.2023.

Artykuł porusza następujące tematy:

  Czas akcji:

   Miejsce akcji:

   Komentarze (5)

   1. slope Odpowiedz

    Podziemna trasa może zawierać różnego rodzaju eksponaty, artefakty i informacje multimedialne, które opowiadają historię i kulturę tego miejsca. Mogą to być interaktywne prezentacje, repliki historycznych przedmiotów oraz opowieści o ważnych wydarzeniach.

   Dodaj komentarz

   Jeśli chcesz zgłosić literówkę lub błąd ortograficzny kliknij TUTAJ.