Co Fundacja Czartoryskich zrobiła z naszymi 400 milionami złotych? Pieniądze wytransferowano za granicę
W 2016 roku rząd odtrąbił ogromny sukces – największy zakup dzieł sztuki w powojennej historii Polski. Za Kolekcję Książąt Czartoryskich należącą do Fundacji Książąt Czartoryskich Polska zapłaciła około 400 milionów złotych. Fundacja swoje środki wytransferowała do Lichtensteinu i rozpoczęła procedurę likwidacji.
Na stronie dotąd najbogatszej pozarządowej instytucji kultury w kraju ukazało się oświadczenie o okolicznościach likwidacji. Możemy w nim przeczytać, że decyzja w tej materii zapadła już pod koniec zeszłego roku, kiedy to Rada Fundacji Książąt Czartoryskich postanowiła przekazać zgromadzone przez nią pieniądze nowo powstałej fundacji Le Jour Viendra z siedzibą w Liechtensteinie.
Przedstawiciele instytucji uzasadniają to posunięcie tym, że dotychczas działająca fundacja zakończyła swoją misję określoną w statucie. Co ciekawe, fundacja Le Jour Viendra ma kontynuować projekty i działania podejmowane przez Fundację Książąt Czartoryskich, a jej cele są też zbieżne z celami Fundacji XX. Czartoryskich.
Uzasadniając wybór akurat Księstwa Liechtensteinu na siedzibę instytucji, autorzy oświadczenia zamieszczonego na stronie fundacji podkreślili relacje rodzinne Czartoryskich z rodziną książęcą Lichtenstein. Dodatkową motywacją mają być kwestie finansowe:
Wybór Księstwa Liechtensteinu na siedzibę fundacji Le Jour Viendra został podyktowany stabilnym otoczeniem prawnym, które w dużej mierze ułatwia zarządzanie majątkiem fundacji. Przepisy prawa, które funkcjonują w Polsce, a które zostały uchwalone jeszcze w okresie PRL, mają mankamenty, które skutecznie blokują rozwój fundacji z dużymi zasobami finansowymi.
Jak można stracić pół miliarda w rok?
Sprawę komentuje „Tygodnik Przegląd”: 16 stycznia 2018 r., do krakowskiego sądu rejestrowego wpłynął wniosek o likwidację Fundacji XX. Czartoryskich z powodu braku pieniędzy na dalszą działalność. Jak można mieć pół miliarda złotych na koncie i w ciągu roku wszystko stracić?
Jak się okazuje, jedynym dokumentem, jaki wnioskodawcy przedłożyli obok wniosku o likwidację była uchwała Rady Fundacji mówiąca o likwidacji instytucji ze względu na brak środków finansowych. Sędziego jednak to nie przekonało i, jak pisze „Tygodnik Przegląd”, 1 marca 2018 r. Sąd Rejonowy dla Krakowa-Śródmieścia, XI Wydział Gospodarczy KRS postanowił wezwać Fundację Czartoryskich do uzupełnienia:
braków wniosku poprzez przedłożenie dokumentów wykazujących zaistnienie ustawowych i statutowych przesłanek otwarcia likwidacji Fundacji, wyczerpania środków finansowych i majątku, w terminie 7 dni.
Na chwilę obecną na stronie internetowej oraz w oficjalnych kanałach społecznościowych Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego nie ukazało się żadne oświadczenie w sprawie likwidacji Fundacji Książąt Czartoryskich.
przecież to jest ich kasa, którą dostali za obrazy
Szan. Pani dziennikarko. Pieniądze nie są nasze. Nasza jest kolekcja Czartoryskich. Czyżby idąc do sklepu chciałaby Pani mieć po wyjściu z niego i towar i pieniądze?
Fundacja miała statutowy cel. Skoro przekazała gdzieś indziej środki,a później wystąpiła o likwidację, to znaczy, że władze fundacji miały ten cel w d..pie i chciały tylko wyprowadzić kasę. Fundacja to nie firma – skoro miała statut i cel, to należy się go trzymać.