Twoja Historia

Portal dla tych, którzy wierzą, że przeszłość ma znaczenie. I że historia to sztuka dyskusji, a nie propagandy.

Rzuć wszystko i jedź w Bieszczady! Znaleziono tam bizantyjski miecz

fot.CC0 Jak się okazuje, w Bieszczadach odnaleźć można nie tylko spokój, ale też zabytek wyjątkowy w skali całego kraju.

Po raz kolejny potwierdza się reguła, że nie trzeba być archeologiem, by trafić na unikatowe znalezisko. Pan Krzysztof Sawiński, urzędnik z Leszna, z pewnością nie spodziewał się, że podczas rodzinnego spaceru znajdzie broń pamiętającą czasy wczesnego średniowiecza.

Miecz jest pierwszym tego typu znaleziskiem w Polsce – wiek przedmiotu oceniono na około 1200 lat. Udało się to określić dzięki współpracy Muzeum Historycznego w Sanoku (do którego zabytek trafił) oraz naukowców z Włoch i Bułgarii. Kolejne badania będą prowadzone, by dookreślić jak broń z Cesarstwa Bizantyjskiego trafiło na ziemię Lędzian.

Znalezisko jest szczególnie ważne nie tylko dlatego, że do tej pory miało miejsce zaledwie kilkanaście takich odkryć (w Europie Zachodniej i Skandynawii). Co istotne żelazny miecz, który trafił do sanockiego Muzeum zachował się w bardzo dobrym stanie.

Więcej zdjęć wyjątkowego zabytku znaleźć można na fan page’u Muzeum Historycznego w Sanoku.

Źródło:

Komentarze

brak komentarzy

Dodaj komentarz

Jeśli nie chcesz, nie musisz podawać swojego adresu email, nazwy ani adresu strony www. Możesz komentować całkowicie anonimowo.

Jeśli chcesz zgłosić literówkę lub błąd ortograficzny kliknij TUTAJ.