Twoja Historia

Portal dla tych, którzy wierzą, że przeszłość ma znaczenie. I że historia to sztuka dyskusji, a nie propagandy.

Sąd w Madrycie podjął decyzję o ekshumacji Salvadora Dali

fot. Library of Congress Czy to możliwe, że Salvador Dali zostawił bez żadnego zabezpieczenia finansowego swoją córkę (na zdjęciu artysta 10 lat po domniemanym romansie).

Wszystko po to, by potwierdzić lub zaprzeczyć jego ojcostwu po tym, jak Hiszpanka urodzona w 1956 ujawniła, że artysta miał w 1955 roku romans z jej matką. Kobieta pracowała dla rodziny mieszkającej nieopodal domu malarza w Cadaqués.

Maria Pilar Abel Martínez po raz pierwszy przedstawiła swoje roszczenia w roku 2015. Dali zmarł w Hiszpanii w roku 1989 i jako że nie zostały po nim żadne ślady biologiczne, zdecydowano o ekshumacji, by zweryfikować,  czy pani Martínez jest jego córką.

Matka kobiety, Antonia, zrezygnowała z pracy w toku 1955, przeprowadziła się do innej miejscowości i tam wyszła za mąż. Wielokrotnie mówiła córce, że jej ojcem był Dali we własnej osobie, często powtarzała to także w obecności świadków. W wywiadzie dla gazety „El Mundo” stwierdziła, że jedyne czego brakuje Marii, to charakterystyczne wąsy.

Dokładna data ekshumacji nie jest jeszcze znana, ale najprawdopodobniej nastąpi ona już w lipcu. Jedyne, co może stanąć temu na przeszkodzie, to apelacja, którą Fundacja Dali planuje złożyć na dniach. Jeśli jednak ojcostwo jednego z najsłynniejszych surrealistów się potwierdzi, Martínez będzie mogła wystąpić oficjalnie o udział w schedzie po artyście.

Źródło:

Komentarze (1)

Dodaj komentarz

Jeśli chcesz zgłosić literówkę lub błąd ortograficzny kliknij TUTAJ.