Twoja Historia

Portal dla tych, którzy wierzą, że przeszłość ma znaczenie. I że historia to sztuka dyskusji, a nie propagandy.

Świętopełk Przeklęty (wielki książę kijowski 1015–1019)

Portret Świętopełka Przeklętego.

fot.В.Шереметьєв/domena publiczna Portret Świętopełka Przeklętego.

Świętopełk zw. Przeklętym (ur. ok. 979, zm. 1019) – książę turowski w latach 988–1015, wielki książę kijowski w latach 1015–1019. Najstarszy syn Włodzimierza Wielkiego i nieznanej z imienia Greczynki, ożeniony za życia ojca z nieznaną z imienia córką Bolesława Chrobrego.

Przygotowywał nieudany zamach na ojca, a po jego śmierci opanował w 1015 roku Kijów i, według kroniki, zamierzał zamordować wszystkich braci. Zginęli wówczas Światosław, Borys i Gleb. Dwaj ostatni zostali kanonizowani jako męczennicy, a hagiografia ruska nadała Świętopełkowi przydomek „Przeklęty”.

W 1016 roku przegrał bitwę pod Lubeczem z Jarosławem Mądrym i uszedł do Polski. Przywrócony na tron kijowski w 1018 roku przez teścia, Bolesława Chrobrego, po ustąpieniu Polaków z Kijowa, wypędzony ponownie przez Jarosława, zawarł sojusz z Pieczyngami, przegrał bitwę nad Altą i zginął gdzieś na pograniczu polsko-czeskim w czasie ucieczki.

Autor hasła:

Krzysztof Pietkiewicz – profesor doktor habilitowany, historyk specjalizujący się w historii Europy Wschodniej, związany z Uniwersytetem im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Autor wielu publikacji, poświęconych m. in. historii Litwy i Wielkiego Księstwa Litewskiego. Współautor „Słownika władców Europ średniowiecznej” oraz „Słownika władców Europy nowożytnej i najnowszej”.

Źródło:

Powyższe hasło ukazało się pierwotnie w publikacji książkowej pt. Słownik władców Europy średniowiecznej (Wydawnictwo Poznańskie 2005) pod redakcją Józefa Dobosza, przygotowanej przez historyków związanych z Uniwersytetem Adama Mickiewicza w Poznaniu i z Polską Akademią Nauk.