Twoja Historia

Portal dla tych, którzy wierzą, że przeszłość ma znaczenie. I że historia to sztuka dyskusji, a nie propagandy.

Roger I Wielki Hrabia (hrabia Sycylii 1062–1101)

Roger I otrzymuje klucz Palermo.

fot.Giuseppe Patania/domena publiczna Roger I otrzymuje klucz Palermo.

Roger I zw. Wielkim Hrabią (ur. 1031 w Normandii, zm. 22 VI 1101 w Mileto, Kalabria) – hrabia Sycylii od 1062 roku. Syn Tankreda z Hauteville, średnio zamożnego pana z Cotentin, i jego drugiej żony Fredesendy. Ze związków małżeńskich z Judytą z Evreux (zm. 1076), Eremburga z Mortain (zm. 1087) i Adelajdą (zm. 1118), córką Manfreda, margrabiego Savony, miał czternaścioro dzieci, m.in. Szymona (1093–1105), od 1101 roku hrabiego Sycylii, i Rogera II (1095–1154), pierwszego króla Sycylii. Pochowany w kościele Świętej Trójcy w Mileto.

Opuścił swą ojcowiznę w Normandii i przybył do Włoch w 1056 roku. Brał udział w podboju południowej Italii. Dowodził oddziałami wojskowymi swego brata Roberta Guiscarda w Kalabrii, a następnie był namiestnikiem tego księstwa normańskiego.

Za zgodą brata, który był jego suzerenem, rozpoczął w 1061 roku podbój Sycylii i zdobył Mesynę. Po opanowaniu Katanii (1071) i Palermo (1072) został mianowany przez Roberta Guiscarda hrabią Sycylii. W wyniku dalszych kampanii wojennych położył kres panowaniu arabskiemu na tej wyspie. Zdobył kolejno: zachodnią część Sycylii z Trapani (1077), Taorminę (1079), Syrakuzy (1085), Ennę (1087) i Noto (1091). Dla umocnienia swej kontroli nad Sycylią wylądował w 1091 roku na Malcie i opanował ten archipelag po krótkiej walce z Arabami.

Odtworzył struktury organizacyjne Kościoła chrześcijańskiego na Sycylii i Malcie. Powołał do życia arcybiskupstwo w Palermo, biskupstwa w Troinie, Syrakuzach, Mazarze, Katanii, Agrigento i w Modice. Ściągnął na Sycylię francuskich księży i zakonników. Był budowniczym klasztorów i świątyń. Ufundował w swojej ulubionej rezydencji w Mileto opactwo benedyktyńskie Świętej Trójcy. Jego życie i podboje zostały opisane ok. 1100 roku przez Gaufredusa Malaterrę, benedyktyna przybyłego na Sycylię z Saint-EvrouI w Normandii.

Autor hasła:

Andrzej Kamieński – doktor habilitowany, historyk specjalizujący się w historii nowożytnej, związany z Instytutem Historii Polskiej Akademii Nauk. Autor wielu publikacji poświęconych m. in. dynastii Hohenzollernów. Współautor „Słownika władców Europ średniowiecznej”, „Słownika władców Europy nowożytnej i najnowszej” oraz „Słownika władców polskich”.

Źródło:

Powyższe hasło ukazało się pierwotnie w publikacji książkowej pt. Słownik władców Europy średniowiecznej (Wydawnictwo Poznańskie 2005) pod redakcją Józefa Dobosza, przygotowanej przez historyków związanych z Uniwersytetem Adama Mickiewicza w Poznaniu i z Polską Akademią Nauk.