Twoja Historia

Portal dla tych, którzy wierzą, że przeszłość ma znaczenie. I że historia to sztuka dyskusji, a nie propagandy.

Przemek (książę żagański 1278-1284 i ścinawski 1284-1289)

Przemko ściniawski - pomnik w Przemkowie (fot. odder , lic. CC BY-SA 2.5)

fot.odder , lic. CC BY-SA 2.5 Przemko ściniawski – pomnik w Przemkowie (fot. odder , lic. CC BY-SA 2.5)

Przemek (ur. ok. 1265/1270, zm. 26 II 1289) – książę żagański i ścinawski, syn Konrada I głogowskiego i jego pierwszej żony Salomei wielkopolskiej. Jako najmłodszy z rodzeństwa długo nie mógł objąć samodzielnie rządów. Przy podziale ojcowizny (1278) przypadł mu Żagań, ale jego samodzielne władanie poświadczone jest tu dopiero od 1284 r. Wcześniej zapewne pozostawał pod opieką starszego brata, Henryka I (III) głogowskiego.

W 1284 r. doszło do zamiany dzielnic między Przemkiem a drugim bratem, Konradem II Garbatym; Przemek został teraz księciem w Ścinawie. Zarówno w Żaganiu, jak i w Ścinawie otaczał się chętnie rycerzami przybyłymi z Niemiec. Uznał się za wasala potężnego księcia wrocławskiego Henryka IV Prawego, wspierał go podczas walk o Kraków.

Zginął w trakcie jednej z wypraw, w bitwie z wojskami Władysława I Łokietka pod Siewierzem (według rozpowszechnianej później wersji zabity już w niewoli). Młodziutki Przemek nie był jeszcze żonaty. Jego dzielnicę, przejął zrazu jako zwierzchnik lenny Henryk Prawy, a po jego z kolei śmierci (1290) – Henryk I (III) głogowski. On też wystawił Przemkowi okazały nagrobek w Lubiążu.

Autor hasła:

Tomasz Jurek – profesor doktor habilitowany, historyk mediewista związany z Instytutem Historii Polskiej Akademii Nauk. Autor wielu publikacji, poświęconych m. in. średniowiecznej historii Śląska. Współautor Słownika władców polskich.

Źródło:

Powyższe hasło ukazało się pierwotnie w publikacji książkowej pt. Słownik władców polskich (Wydawnictwo Poznańskie 1999) pod redakcją Józefa Dobosza, przygotowanej przez historyków związanych z Uniwersytetem Adama Mickiewicza w Poznaniu i z Polską Akademią Nauk.