Twoja Historia

Portal dla tych, którzy wierzą, że przeszłość ma znaczenie. I że historia to sztuka dyskusji, a nie propagandy.

Mojmir I (władca Moraw 833/36–846)

Wizerunek Mojmira I na banknocie.

fot.Slovenská národná banka, Bratislava/Jozef Vlček a Ľudovít Fulla/Peter Zelizňák/CC BY-SA 3.0 Wizerunek Mojmira I na banknocie.

Mojmir I (ur. ?, zm. prawdopodobnie 846) – pierwszy znany z imienia władca wczesnośredniowiecznych Moraw.

Protoplasta rodzimej dynastii Mojmirowiców. W źródłach pojawił się w latach 833–836, kiedy wypędził z Nitry w Słowacji księcia Przybinę i podporządkował sobie jego księstwo.

Zmarł bez męskiego potomka. Możliwe, że jego śmierć stała się powodem wyprawy Ludwika Niemca w celu zabezpieczenia wpływów frankońskich na terenie Moraw.

Autor hasła:

Jacek Jaskulski – doktor nauk humanistycznych, historyk mediewista związany z Instytutem Historii Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu oraz Biblioteką Kórnicką PAN. Współautor „Słownika władców polskich”, „Słownika władców Europy średniowiecznej” oraz „Słownika władców Europy nowożytnej i najnowszej”. Zmarł w 2006 roku.

Źródło:

Powyższe hasło ukazało się pierwotnie w publikacji książkowej pt. Słownik władców Europy średniowiecznej (Wydawnictwo Poznańskie 2005) pod redakcją Józefa Dobosza, przygotowanej przez historyków związanych z Uniwersytetem Adama Mickiewicza w Poznaniu i z Polską Akademią Nauk.