Mieszko zwany Młodszym (ur. ok. 1160-1165, zm. 2 VIII 1193) – książę kaliski, trzeci syn Mieszka III Starego i jego drugiej żony Eudoksji.
Na forum publicznym pojawił się jako dziecko w 1167 r., występując wspólnie z braćmi na dokumentach swego ojca oraz stryja Kazimierza II Sprawiedliwego. W latach osiemdziesiątych XII w. Mieszkowi Staremu udało się skłócić chorowitego Leszka Bolesławica, księcia Mazowsza i Kujaw, z Kazimierzem Sprawiedliwym i wprowadzić syna, z nadzieją na sukcesję, jako namiestnika do dzielnicy Leszka.
Samowolne i bezwzględne rządy Mieszka wywołały jednak oburzenie na całym Mazowszu i skłoniły Leszka do zmian postanowienia o następstwie. Przed śmiercią (1186) przekazał dzielnice ponownie Kazimierzowi Sprawiedliwemu, a Mieszka wypędził. Ok. 1190 r. Mieszko otrzymał od ojca w zarząd ziemię kaliską.
W 1191 r., po chwilowym opanowaniu przez Mieszka Starego ziemi krakowskiej, Mieszko lub jego brat Bolesław mieli sprawować tam władzę w imieniu ojca. Kazimierz jednak szybko opanował sytuację, uwięził Mieszkowego syna, a później wspaniałomyślnie odesłał go ojcu. Krótko potem Mieszko zmarł i został pochowany w ufundowanej przez ojca kolegiacie św. Pawła w Kaliszu. Jego grób (wraz z grobem Mieszka Starego) odkryto tam w latach 1958-1960. Był nieżonaty.