Mamaj (ur.?, zm. 1380) – emir, temnik chana Berdibeka. Żonaty z jego córką. Spowinowacony z Czyngisydami, stał się faktycznym władcą Złotej Ordy w okresie zamętu (1360–1380), w którym narastał rozpad jego państwa i usamodzielnienie się na azjatyckich terenach za Uralem państwa Białej Ordy (Ak-ordy) pod rządami Urus-chana.
Mamaj jako wielkorządca – w literaturze zwykle tytułowany chanem – doprowadzał do częstych zmian na tronie chańskim, starając się utrzymywać tam swoich figurantów. Poszczególni książęta tatarscy tworzyli swoje państewka. Odpadła Bułgaria nadwołżańska, Azerbejdżan, w 1362 roku Litwa oparła granice o Morze Czarne między Dniestrem i Dnieprem. Pojawiły się tendencje do oderwania Rusi.
Mamaj zniszczył buntujące się księstwa riazańskie (1373) i niżegorodzkie (1378). W 1380 roku porozumiał się z Jagiełłą i dokonał wielkiego najazdu na Moskwę. Rozbity na Kulikowym Polu (u ujścia Niepriadwy do Donu) przez koalicję księstw ruskich, uciekł na Krym. Pobity tam przez Tochtamysza, schronił się w Kafie, ale został zamordowany przez genueńczyków.