Liutprand I (ur. ?, zm. 744) – król Longobardów od 712 roku. Pochowany w San Adriano w Pawii. Jego rodzina przeżyła prześladowania króla Ariperta II (panował 701–712) na wygnaniu w Bawarii, tam też Liutprand pojął za żonę Guntrudę, córkę księcia Bawarii. Przy wsparciu Bawarów jego ojciec został osadzony na tronie longobardzkim, lecz już po trzech miesiącach umarł.
W polityce wewnętrznej Liutprand skupiał się na ugodzie i kompromisie z romańską ludnością Włoch, jednakże przy zachowaniu dominującej pozycji Longobardów jako grupy panującej. W polityce zewnętrznej wykorzystywał każdą okazję do podboju, przystępując do licznych i szybko zmieniających się sojuszy.
Zawarł sojusz z majordomem frankijskim, faktycznym władcą Franków Karolem Młotem i adoptował w 738 roku jego syna Pepina, włączając go tym samym do „rodziny królów” .
Panowanie Liutpranda przyniosło Longobardom znaczne rozszerzenie ich stanu posiadania oraz konsolidację państwa. Liutprand zasłynął jako wybitny prawodawca, uzupełniając prawa króla Rotarisa licznymi nowelami. W tradycji longobardzkiej został uznany za przykład idealnego władcy.